İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. En Çok Seyahat Edilen Ülkeler

En Çok Seyahat Edilen Ülkeler

En Çok Seyahat Edilen Ülkeler
4

En Çok Seyahat Edilen Ülkeler

Dünya genelinde pek çok ülke her sene, mevsim farketmeksizin ziyaretçi akınına uğruyor. Peki neden en çok bu ülkeler ziyaret ediliyor? En çok seyahat edilen ülkeler hangileridir? Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar işte en fazla ziyaret edilen ülkeler….

Herkes Fransa’da kruvasanlı bir kahvaltı etmeyi, Amerika Birleşik Devletleri’nde lezzetli hamburgerlerle güne başlayıp muazzam sokaklarında gezmeyi düşler.Peki başka hangi ülkelere sık sık ziyaret ediliyor? Devamı yazımızda sizlerle…
En Çok Seyahat Edilen Ülkeler İlk Durak: Fransa

Fransa, Dünya genelinde en fazla turist ağırlayan ülke olma unvanına sahiptir. Önceki senelerdeki terör saldırıları nedeniyle turist sayısı azalsa da 84 milyon insan Fransa’yı bu sene ziyaret etmeye devam etti. Bu da kesinlikle azımsanabilecek bir rakam değil takdir edersiniz ki.

Fransa’ya yapılan ziyaretlerin büyük bir kısmında baş sırada aşıklar şehri adıyla da bilinen Paris şehrini görüyoruz. Paris’ten sonra ise güney kıyılarında yer alan Nice, Lyon, Marsilya ve Strastbourg, en çok da Bordeaux ilgi görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)


En çok seyahat edilen ülkeler arasında ikinci sırada ise Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Geçtiğimiz sene Amerika’yı 77 milyon kişi ziyaret etti, elbette bu da oldukça yüksek bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Amerika’nın en fazla turist ağırlayan şehri ise her zamanki gibi New York olmaya devam ediyor.

Dünya genelinde finans ve moda konusunda önemli merkezler arasında yer alan New York şehrinde birçok önem teşkil eden müze, sanat sergisi ve konser programı yer alıyor. Bu yönleri de elbette turistleri kendisine çekmesi konusunda fazlasıyla yardımcı oluyor. Miami ve Los Angeles da en çok turist getiren şehirler arasında yer almaya devam ediyor.

İspanya

İspanya, en çok ziyaret edilen ülkeler arasında baş sıralarda yer alıyor. Kendine has coğrafyası ve kültürüyle herkesin ilgisini çeken bu güzel ülke, en çok da kusursuz tarihi eserleri ve muhteşem şehirleriyle ilgi topluyor.

Turizm sektörü İspanya’nın en önemli gelirleri arasında yer alıyor dersek hiç de yanılmış olmayız. Geçtiğimiz seneler içerisinde burayı tam olarak 68 milyon kişi ziyaret edip gezdi.

İspanya’nın en sevilen şehirleri ise Sevilla, Barcelona, Madrid, Granada oldu. Mallarco ve Ibiza gibi önemli adalar da sene boyunca birçok turist ağırlamaya devam ediyor.

Çin

Çin, en kalabalık ülkelerin başında geliyor. Buranın fazlasıyla turist çektiğini de söyleyebiliriz. Doğal güzellikleri ve pek çok tapınağıyla ilgi odağı haline gelmiş olan Çin, geçtiğimiz sene 56 milyon turist ağırladı. Çin’e giden yabancı turistlerin çoğunluğu iş yapma amacıyla gidiyor, bunu belirtmekte fayda var.

Çin, dünyanın en önemli üretici ülkeleri arasında yer alıyor. Fazla sayıda teknoloji fuarı düzenliyorlar. Toprak Askerler, Çin Seddi, Cennet Tapınağı, Yazlık Saray ve İpek Yolu gibi oldukça önemli turistik alanları da içerisinde barındırıyor olması turistlerin en çok ilgisini çeken şey haline gelmiş durumda.

İtalya

Son ülkemize geldi sıra! İtalya, rönesansın doğduğu yer olarak tanımlanır her zaman. Roma İmparatorluğu’ndan bugüne kadar gelen tarihi eserleri ile ilgi gören İtalya, estetik değerlerine sonuna kadar sahip çıkan bir ülke oluyor.

İtalya’nın başkenti olan Roma ise en sık ziyaret edilen İtalya şehri olma özelliğini korumaya devam ediyor. Roma’nın yanı sıra Napoli, Floransa, Milano ve Venedik gibi pek çok güzel şehir de fazlasıyla ziyaret edilmeyi sürdürüyor. İtalya’yı geçtiğimiz sene 50 milyon insan ziyaret etti.

Bir önceki yazımız olan Çağımızın Problemi: Erteleme Hastalığı (Procrastination) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap