Elektronik Atıklar Çevreye Zarar Vermeden Bertaraf Edilecek

Yanlış sistemlerle bertaraf edildiğinde etrafa ve sıhhate önemli ziyanlar veren elektronik atıkların lisanslı firmalar tarafından bertaraf edilmesi için İnegöl Belediyesi ile Bakırel firması ortasında protokol imzalandı. Protokole nazaran vatandaşlar elektronik atıklarını 153 Tahlil Merkezini arayarak fiyatsız olarak İnegöl Belediyesi’ne teslim edecek, İnegöl Belediyesi de bu atıkları Bakırel firması iş birliği ile geri dönüşüme kazandıracak.

İnegöl Belediyesi, elektronik atıkların etrafa ziyan vermeden toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için Bakırel firması ile protokol imzaladı. Protokol merasimi bugün 10.30’da İnegöl Belediyesi Encümen Salonunda gerçekleştirildi. Belediye Lideri Alper Taban ile birlikte Bakırel firması temsilcileri Bünyamin Benli ve Merve Haraslı ile İnegöl Belediyesi Paklık İşleri Müdürü Serdar Zorluer protokol imza merasiminde hazır bulundu.

ELEKTRONİK ATIKLARIN GERÇEK HALDE BERTARAFI ETRAF İÇİN ÖNEMLİ

İmza öncesi bahse ait açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Alper Taban, şöyle devam etti: “Bugün elektronik atık toplama işiyle ilgili protokolümüzü imzalamak için bir ortadayız. Bildiğiniz üzere elektronik atıklar her geçen gün çoğalıyor. Bilhassa günümüzde teknolojinin de süratle ilerlemesine bağlı olarak atık ölçülerinde önemli artışlar kelam konusu. Her geçen gün daha yeni teknolojilerle buluşuyoruz ve daha üstün özelliklerde aygıtlar çıkıyor. Bu nedenle evvelki araçların kullanım ömürleri azalmış oluyor. Kısaca bizim e-atık dediğimiz elektronik atıklar, kullanıcısı tarafından ekonomik kullanım mühletinin tamamlanmasıyla ortaya çıkan atıklar olarak karşımıza çıkmakta. Bu noktada elektronik atıkların hakikat bir biçimde bertarafı da etraf için kıymet arz etmekte. Bildiğiniz üzere öbür tüm atıkların da belli bir yönetmelikle lisanslı şirketlerde bertarafı kelam konusu. Elektronik atıkta tekrar bu formda.”

“Bu elektronik atıkların parçalanması, yakılması ya da direkt toprağın altına gömülerek yok edilmeye çalışılması tehlikeli unsurların açığa çıkmasına ve sıhhatimizin ziyan görmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu usul atıklarda civalı bileşenler uzun periyotta yer altı suları ve toprağa ziyan vermekte. Yüksek oranlarda kurşun, baryum, fosfor üzere ağır metaller içermekte olan bu materyaller yakıldığı takdirde dioksin olarak ortaya çıkmakta ve atmosfere yayılmakta. Bilhassa bu sebeple, atık haline gelmiş elektronik aygıtların etraf ve insan sıhhatine tesirlerini minimize etmek gayesiyle, kaynağında farklı toplanmaları ve geri dönüşüme kazandırılmaları gerekmektedir. İnegöl Belediyesi olarak bu alanda bizler de çalışmalarımızı daha hoş bir noktaya getirmiş bulunuyoruz.”

VATANDAŞLAR 153’Ü ARAYARAK ATIKLARINI FİYATSIZ OLARAK BELEDİYEYE TESLİM EDECEK

“Elektronik atıklarla ilgili vatandaşlarımızın 153 Tahlil Merkezimizi aramaları kâfi. Paklık İşleri Müdürlüğümüz marifetiyle adresine giderek biz elektronik atıkları alacağız. Bu atıkları biz ne yapacağız? Lisanslı işletmeler var. Bugün Bakırel firması temsilcileri ortamızda. Biz bu atıkları kendilerine teslim edeceğiz. Hasebiyle etraf ve sıhhate ziyanı büyük olan bu atıkların geri dönüşüme kazandırılması noktasında bugün Bakırel firması ile Elektrikli Elektronik Atık Toplama İş Mukavelesini imzalamış bulunuyoruz. Ben yapılan protokolün kentimize, vatandaşlarımıza güzel olmasını diliyorum.”

Firma yetkilisi Etraf Mühendisi Merve Haraslı da yapılan protokolün güzel olması temennisinde bulundu. Açıklamaların akabinde karşılıklı atılan imzalarla protokol hayata geçirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın