1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
  3. Efes Antik Kenti Tarihçesi ve Kent Bilgileri

Efes Antik Kenti Tarihçesi ve Kent Bilgileri

efes-antik-kenti-tarihcesi
5

Efes Anti Kenti’nin MÖ 6000’lerde kurulduğu düşünülmektedir. Kent,antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan İzmir’in Selçuk ilçesindedir.Efes Antik Kenti bir liman şehri olarak kurulmuştur.Kent, Menderes nehrinin taşıdığı kumların ovayı genişletmesi sonucu günümüzde sahilden 5 km kadar içerde kalmıştır. Efes Antik Kenti yaşanan depremler ve benzeri doğa olayları neticesinde ilk günkü halini muhafaza edememiş olsa dahi bugün ayakta kalabilen parçalarıyla büyük bir görsel şölene imza atmaktadır.

Efes Antik Kenti kurulduğu günden itibaren çeşitli tarihsel dönemlere tanıklık etmiştir. Kent,şehir planlama örneği olarak üstün bir başarıya imza atmıştır.Efes Antik Kenti Hellenistik dönemden başlayıp Roma,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna kadar gelen süreçte pek çok topluluğa ev sahipliği yapmıştır.Kent, Roma döneminde Asya eyaletinin başkenti olmuştur.Dünyanın yedi harikasından biri de burada bulunan Efes Artemis Tapınağı’dır.Tapınak antik dünyada mermerden yapılmış olan ilk tapınak olarak kabul edilir.Yapılan araştırmalar neticesinde Hellenistik ve Roma dönemlerinde nüfusun 200 bin kişiyi aştığı düşünülmektedir.Kentin içindeki Celsus Kütüphanesi 14000 kadar kitaba ev sahipliği yapmıştır.Kütüphane günümüze iki katlı olarak ulaşmış olsa da üç katlı olarak inşa edilmiş fakat yangın ve deprem gibi doğal sebeplerden ve istilalardan dolayı tahribat görmüştür.Kütüphane 19.YY’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Kent,tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında öncü bir konumda olmuştur.

Efes Antik Kenti günümüzde,Liman Caddesi,Meryem Ana Kilisesi,Celsus Kütüphanesi,Büyük Tiyatro,Mermer Cadde,Kuretler Caddesi,Skolastika Hamamı,Hadrian Tapınağı,Domitian Tapınağı,Odeon gibi tarihi yapıları ile pek çok ziyaretçiyi ağırlamaya devam etmektedir.Kent 1994 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış,2015 yılında ise asıl listeye dahil edilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap