Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü D-Smart’a konuk oldu

D-Smart’ta yayınlanan Gündem Özel programında Düzce Belediye Lideri Dr. Faruk Özlü, Demirören Haber Ajansı’ndan Serhan Türk’ün sorularını yanıtladı.

“DÜZCE’NİN 50 YILINI KAPSAYACAK PROJELER YAPIYORUZ”

Belediye Başkanlığı vazifesinde Nisan ayında 4’üncü yılını tamamlayacak olan Faruk Özlü, şunları söyledi: “Başkanlık sürecinde yaptıklarımı bir kitapta topluyorum. Yaptığımız projeleri anlatmak ve Düzceliler’in bu projelere sahip çıkmasını hedefliyoruz. Bugüne kadar yaptığımız işlerin ardında bir mühendislik ve finansal tahlil var. Bütün projelerimiz Düzce’nin 50 yılını kapsayacak formda yapılıyor.” dedi.

“KONUT STOĞUMUZUN YÜZDE 75’İ YENİLENDİ”

Faruk Özlü, zelzele hazırlıklarına da değinerek, “Düzce’nin sarsıntı ile anılmasını istemiyoruz. Biz daha kültürel, turistik taraflarımız ile anılmak istiyoruz. Geçenlerde bir zelzele daha yaşadık. Zelzele sonrasında alınan tedbirler devletin ne kadar âlâ süreci yönettiğini görüyoruz. Devlet afetler konusunda süratli ve çevik. AFAD’ın faal kullanıldığını görüyoruz. 23 Kasım Düzce zelzelesi çok başarılı bir operasyondur. 1999 zelzelesinden sonra konut stoğu yenilendiği için bu zelzelede can kaybı yaşamadık. Yüzde 20-25’lik bir konut kaldı yenilenmeyen, bunlar için de projelerimizi hazırladık. Önümüzdeki sarsıntılara karşı Düzce’yi hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Düzce’nin turistik tarafını ön plana çıkarmak istediklerini söyleyen Özlü; “Düzce’nin güneyi yayla ve şelale, kuzeyi tarih ve deniz. Beşerler niçin Düzce’ye gelmeli? Doğal güzelliklerimizi görmek için, deniz için, at çiftlikleri için gelmeliler. Ulaşımı çok kolay bir kent.” dedi.

“GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ’I DA BURADA TESİS YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

Fenerbahçe’nin kullandığı Topuk Yaylası Tesisleri’ne de değinen Faruk Özlü; “Bu yayla 1300 metrede. Sportmenlerin idman yapması için çok ülkü. Yurt içinden ve yurt dışından bir çok kulüp geliyor. Kulüplerin burada kamp yapması çok kolay ve rahat zira ulaşımı çok kolay. Öteki yaylalarımız da var. Beşiktaş, Galatasaray kulüplerini de davet ediyoruz. Buraya gelip kamp yapabilirler. Tesis kurmaları için bu kulüplerin yöneticilerini de davet ediyoruz. Yurt dışında dövizle kamp yapmasınlar. Burada tesis için bir çok yer var. Biz kulüplerin taleplerini karşılamaya hazırız.” dedi.

Faruk Özlü, Düzce’nin nasıl ‘Spor Şehri’ olacağını anlattı: “Her mahallemizde amatör spor kulüpleri var. Biz bu kulüplere de dayanak verip, oralardan futbolcu yetiştirmek istiyoruz. Bu kulüplere gereç ve maddi dayanak yapıyoruz. Spor Akademisi kurduk. Düzce Ulusal eğitim Vilayet Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ortasında protokol imzaladık. Buradaki hedefimiz, altyapılarımızı birleştirmeyi amaçlıyoruz. Belediyemizin bir çok spor tesisleri var. Okulların da tesisleri var. Hepsini birleştirip bir sinerji yaratmayı planlıyoruz. Bu akademi bünyesinde türlü branşlarda çok sayıda gence sportif eğitim veriyoruz. 13 farklı branşta, öğretmenlerimiz var.” dedi.

“DÜZCESPOR ŞAMPİYON OLABİLECEK ADIMLAR ATIYOR”

Düzcespor’a değinen Faruk Özlü; “Yönetim çok başarılı işler yapıyor. Geçen sene 2’nci Lig’e çıktık ve başarılı bir dönem geçiriyorlar. Bu sene şampiyon olma yolunda yanlışsız adımlar atıyorlar. Onlara bir stat kelamım var. Bir büyük bir küçük iki stat projemiz var. Birincisi 15-20 bin kişilik bir stat projesi. Güç fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle, güneş gücü yerleştirme kararı aldık ve projeyi revize ettik. Kendi gücünü üreten bir stat olacak. Lakin bu proje uzun süreceği için merkezdeki stadı taşıyoruz. 6 bin 750 kişilik bir yedek stat inşa ediyoruz. Büyük stat yapılana kadar burayı kullanmak istiyoruz. Önümüzdeki iki ay içerisinde bu yedek stadı kullanmaya başlamayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Düzce’nin güneyine ve kuzeyine iki adet spor yerleşkesi kuruyoruz.” diye konuştu.

Düzce’yi ‘Spor Şehri’ yapmaya kararlı olduklarını söyleyen Faruk Özlü, “Düzce halkının beden yapısına uygun halde yönlendirmek istiyoruz. Güreş, basketbol üzere kollara gençlerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Gençleri berbat alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve spora yönlendirmek istiyoruz.” dedi.

“DÜZCE İÇİN 3 BÜYÜK MEGA PROJEMİZ VAR”

3 büyük mega projeleri olduklarını vurgulayan Özlü: “Su arıtma tesisleri ve altyapımızı geliştirerek vatandaşlara ulaşan su da kayıp ve kaçağı bitirmek istiyoruz. 2’ncisi eski sanayi sitesini taşıyoruz. Yeni çağdaş bir sanayi sitesi inşa ediyoruz. Merkezdeki bu alanı çağdaş bir konut projesine dönüştüreceğiz. Buranın yanındaki stadı taşıyoruz burayı da park yapacağız. Üçüncü olarak Düzce ağaç sanayisi gelişmiş bir bölge. Çok geniş orman alanlarımız var. Ahşabın serüvenini Düzce’de göstererek burayı mobilya merkezine dönüştürmek istiyoruz.”

Faruk Özlü son olarak şunları söyledi: “Belediye olarak spor kulüplerine direkt takviye yapamıyoruz. Lakin spor okulları ile bunu sağlayabiliyoruz. Fenerbahçe’nin Düzce’de aldığı bir arsa var. Fenerbahçe’nin burada bir altyapı spor okulu açmasını bekliyorum.” 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın