Dünyanın bisiklet tutkunu Lüleburgaz’dan geçti!

“38 ülkeden 372 gezgin LYBA’da konakladı”

Lüleburgaz’ın dünyaya açılan kapısı Lüleburgaz Yıldızları Bisiklet Akademisi (LYBA) 2022’de dünyanın dört bir yanından bisiklet tutkununu ağırladı. Kentin tanıtımında kıymetli bir yere sahip olan LYBA’da geçen yıl 38 farklı ülkeden 372 bisiklet tutkunu fiyatsız bir formda konakladı. LYBA’ya en çok ziyaretçinin geldiği ülke ise 101 şahısla Fransa oldu.

Uygulama istikametiyle Türkiye’de tek, dünyada da ender yapılardan biri olan Lüleburgaz Yıldızları Bisiklet Akademisi yalnızca yerli bisiklet tutkunlarını ağırlamakla kalmıyor, dünyanın dört bir yanından bisikletli gezgini de ağırlayarak Lüleburgaz’ın tanıtımında kıymetli bir rol üstleniyor. Farklı kıtalardan yüzlerce bisiklet tutkununu ağırlayan LYBA’da bisikletliler yalnızca konaklamıyor, tesis sorumlusu İnanç Zorlutuna tarafından yaptırılan kent cinsiyle Lüleburgaz Belediyesi’nin kentin toplumsal ve kültürel dönüşümünde kıymetli bir yeri olan Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi, Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi, Lüleburgaz Yıldızları Lezzet Akademisi ve Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’ni gezme imkanı buluyor. Bununla birlikte kentin tarihi merkezinde de tipe çıkan gezginler, gittikleri öteki ülkelerde Lüleburgaz’ı da tanıtıyor.

Fransızlar hayran kaldı

LYBA’dan yararlanan gezginlerin en fazla geldiği ülke ise 101 şahısla Fransa oldu. Fransa’yı 85 bireyle Almanya, 22 bireyle Hollanda, 19 şahısla İsviçre ve 18 şahısla Belçika takip etti. Bununla birlikte bisiklet gezginlerinin ülkelerinin ortasında dünyanın en küçük 6’ncı ülkesi olan Liechtenstein da yer aldı. Bununla birlikte LYBA’da yalnızca bisikletliler konaklamadı. Tesisin yanı başına karavanını park eden 78 farklı karavanda 230 gezgin de LYBA’nın imkanlarından yararlandı.

23 bin 740 kişi bisiklet sürdü

Tüm bu bilgilerle birlikte LYBA’daki bisikletlerden 2022 yılında 23 bin 740 vatandaş fiyatsız bir halde faydalandı. Vatandaşlar tesis içerisindeki parkurlarda kendilerine verilen bisiklet kaskıyla inançlı bir biçimde bisiklet sürüşünün keyfini çıkardı.

Tüm imkanlardan fiyatsız faydalanılıyor

LYBA’da yerli ve yabancı bisiklet tutkunları fiyatsız bir biçimde faydalanıyor. Türkiye’de sunduğu imkanlar ve yapısı nedeniyle tek olma niteliği taşıyan ve dünyada da sayılı tesisler ortasında yer alan LYBA’da gezginler konaklama imkanının yanı sıra mutfak, duş ve çamaşır hizmetlerinden de faydalanabiliyor. Tüm bunlarla birlikte LYBA’nın etrafını saran veledrom halindeki bisiklet parkurunda idman da yapabiliyorlar.

Gönüllü turizm elçileri

LYBA’da konaklayan yabancı turistler konaklamanın sonrasında Lüleburgaz’ın istekli turizm elçisi oluyor. Gezginler verdikleri plastik mataralarının karşılığında LYBA’da tesis görevlilerinden üzerinde LYBA yazılı çelik matara alıyor. Turistler kelam konusu mataraları dünyanın gittikleri her noktasında toplumsal medya hesaplarında paylaşarak, Lüleburgaz ve LYBA’yı anlatarak kenti dünyaya tanıtıyor. Verilen çelik mataralarla geri dönüşüme de katkı sunuluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın