Dünya Sulak Alan gününde iki Şahin Doğaya bırakıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Ömür Parkı’nda tedavisi tamamlanan iki şahin, 2 Şubat Dünya Sulak Alan Gününde tabiata bırakıldı. 

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayat Parkı’na Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Müdürlüğü tarafından yaralı halde getirilen Şahinler tedavilerinin akabinde tabiata bırakıldı. 2 Şubat Dünya Sulak Alan Gününde Antalya Doğal Ömür Parkı ve Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Müdürlüğü yetkilileri tedavileri ve rehabilitasyon sürecini tamlayarak uçma yetilerini tekrardan kazanan şahinleri Döşemealtı İlçesinde yer alan Kırkgöz gölünde tabiata bıraktı. Yetkililer kuşları Dünya Sulak Alan Günü’nde Antalya’nın en kıymetli su kaynağı kıyısında bırakarak sulak alanların korunmasının ehemmiyetine dikkat çekti. 

SU HAYATTIR

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Veteriner Doktor Dr. Aygül Arsun, “Su hayattır. Canlıların en temel yapıtaşı sudur” diye kelamlarına başladı. Arsun, “2 Şubat Dünya Sulak Alan Günü hasebiyle bugün burada toplandık. Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar Müdürlüğü tarafından tedavisi yapılmak üzere Doğal Hayat Parkımıza getirilen şahinleri de bu güne özel, tabiata tekrar salıvermiş olduk. Bütün habitatıyla bir bütün halindedir sulak alanlar, hayatın merkezidir. İnsanlığın mutlaka muhafazası gereken en kıymetli pahadır diye düşünüyorum” dedi. 

ŞAHİNLERİ ÖZEL BİR GÜNDE TABİATA BIRAKTIK

Antalya Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Şube Müdürü İsmail Kaya, şahinleri özel bir günde tabiata kavuşturduklarını söyledi. Kaya,  “Kızıl Şahinlerin göç yolları üzerinde vakit zaman yaralanmalar meydana geliyor. Bize ihbarlar geliyor, bizim gruplarımız gidip hayvanı alarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayat Parkına teslim ediyor. Buradaki takımlar, güzelleştirme ve rehabilitasyon sürecini tamamlıyorlar. Uçma yeteneğini kazananlar tabiata bırakılıyor, kazanamayanların ise ömürlerinin sonuna kadar Antalya Doğal Hayat Parkında bakımı yapılıyor. Bu günde uçma yeteneğini kazanan iki tane şahini sulak alanlar gününde tabiata bıraktık” diye konuştu     
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın