1. Ana Sayfa
 2. Fotoğraf
 3. Doğru Fotoğrafı Yakalamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru Fotoğrafı Yakalamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru Fotoğrafı Yakalamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
9

Fotoğraf çekimi ve sahne yakalama denemeleri günümüzde oldukça yaygındır.Dünyada her gün milyonlarca insan amatör ya da profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmekte ve en güzel,en benzersiz kareyi yakalamayı amaçlamaktadır.Bu makalemizde sizlere ”Doğru Fotoğrafı Yakalamak,Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları ve Fotoğrafçılık ile ilgili bilinmesi gerekenler” içeriğinden bahsedeceğiz.

 • Arka Plana Özen Gösterin/Dikkat Edin

  Fotoğraf çekerken herkesin ortak yaptığı bir yanlış bulunmakta ve insanlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.Ortak ilgi odağı obje(nesne) olarak görülüyor,ancak ne var ki o nesnenin arka planına dikkat edilmiyor.İyi bir fotoğraf sunmak aslında arka plandan ve çok fazla renkten geçer. İzleyici çok renge maruz kaldı ise objeden(nesneden) uzaklaşacaktır.Teknoloji donanımı olarak telefonlarda birçok kamera kullanılmasının asıl sebebi budur.Nesnenin ön plana çıkarılması amaçlanmış,arka planda bulunan dağınıklığın yok edilmesi amaçlanmış ve birçok kamera ile bu uygulama desteklenmiştir.Fakat yine de her şeyi deneyip olumlu bir sonuç alamadı iseniz ya da bu özelliklerde bir cihazınız yok ise aşağıda belirtilenleri deneyebilir ve fotoğraflarınızın kalitesini artırabilirsiniz.


  Bir manzara fotoğrafı yakalamak için doğada iseniz ve dış mekanda fotoğraf çekiyorsanız,açınızı değiştirmeniz iyi bir tercih olacaktır.Örnek vermek gerekirse,bir deniz manzarası yakalamak istediğimizi düşünelim.Fotoğrafı yakalarken arka plana alabileceğiniz gökyüzü iyi bir çözüm olabilir ve arka planı karmaşadan kurtarabilir.Sadeliği ve uyumu sağlamış olursunuz.Bunu diğer tür fotoğraf çekimlerine de uyarlamanız mümkün arka planı değiştirmek ise sizin elinizdedir.Yapmanız gereken fotoğrafı diğer açılardan çekmeyi denemektir.

  Eğer fotoğrafınız ya da çalışmanız bir renk karışıklığına düştü ise,kontrast kullanarak fotoğrafınızı siyah-beyaz olarak sunabilirsiniz.Böylelikle karmaşıklığı giderebilirsiniz.
  Bu çözümlerle fotoğraf siyah-beyaz renklere büründürülerek,izleyici fotoğraftaki manzaraya ya da konuya doğrudan ulaştırılabilir.Karmaşıklık giderilebilir.
  Ve son olarak fotoğraf çekerken kaçınmanız gereken bazı durumlar vardır.Arka planda bulunan ve sizin çekiminize engel olan bir görüntüden kaçınmanız iyi sonuçlar ortaya koyacaktır.Keza arka planda bulunan ve fotoğraf kalitenizi düşüren ayrıntıları hiçbir izleyici görmek istemez.
 • Doğru Şekilde Odaklanmak Ve Doğru Noktaya Odaklanmak

  Birçok insan,fotoğraf çekimi sırasında odak belirlemeyi cihazlara bırakıyor.
  Her ne kadar çok yanlış bir uygulama olmasa da zaman zaman bu uygulama işe yaramıyor.Fotoğraf çekimi sırasında asıl nesneye odaklanıldığında,o objenin odak kalitesi ve fotoğraf düzeyi de otomatik olarak artacaktır.Akıllı telefonlarda bu işlem oldukça kolaydır.Fotoğraf çekiminden hemen önce dokunarak odağı sağlayabilirsiniz.Doğru odağın yanında doğru noktaya da odaklanmak oldukça önemlidir.Etrafınızda ağaçların olduğu bir ormanı düşünürsek fotoğrafın en ana odağı önünüzdeki nesne,arka plandaki odak ise manzaranız,yaprak,ağaç vb. olmalıdır.Unutulmamalıdır ki,izleyiciniz çok güzel bir manzara önünde bulanıklığa karışmış birini görmeyi tercih etmeyecektir.
 • Zoom Ayarları Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Birçok teknolojik kamera ve fotoğraf cihazları dijital zoom özelliğine sahiptir.Bu sayede uzaktan gördüğünüz bir manzarayı parmaklarınızla zoomlayarak yakalayabilmektesiniz.Ancak ne var ki uzak mesafelerde yapılan bu eylem fotoğraf kalitesinde de düşmelere sebep olabiliyor ve çalışmanız berbat bir hâl alabiliyor.Ancak eğer kaliteli bir fotoğraf makinesine sahipseniz bazı ek lensler yolu ile optik zoom kullanabilir ve iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.Akıllı telefonlarda ise bu özellik nadir gözükse de çekiminiz sonrası fotoğrafları kırparak çalışma kalitesini koruyabilirsiniz.
 • Kadraj Nedir? Kadraj Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?
  Çekim yapılan her cihazdaki çekim ekranına yani fotoğraf alanına kadraj denilir.Açılara hakim olmak,doğru anı yakalamak ve başarılı bir çalışma elde etmek;kadraj açısını iyi kullanmaktan geçer.Fotoğraf çekim opsiyonlarında genellikle Portre modu ve buna ek olarak iyi bir kadraj açısı kullanılır.Bunlar iyi bir fotoğraf çekmeniz için püf noktalardır.
  Sonuç olarak kaliteli ve başarılı bir fotoğraf çekmek için yapmanız gereken belli kurallar ve uymanız gereken koşullar vardır.Bu çalışmalar sayesinde muazzam fotoğraflar yakalayabilecek,kendinizi profesyonel anlamda geliştirebileceksiniz.Bilmeniz gerekenleri sizlere sunduk.Artık sıra sizde!
Yorum Yap

Yorum Yap