İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Doğa Felsefesi Nedir?

Doğa Felsefesi Nedir?

doga-felsefesi-nedir
6

Doğa Felsefesi Nedir?

Doğa felsefesi,felsefenin ilk çıktığı çağlarda yunan felsefesinin başlangıcının ana temasıdır. Daha sonraları bu felsefe türü değişimlere uğramış ve başka şekillerde ele alınmıştır.

Doğa Felsefesinin Ana Problemleri

Var olan her şeyin nasıl oluştuğunun,nereden geldiğinin araştırılması doğa felsefesinin temel düşüncesidir. İlk çağlarda bu felsefe türü din çerçevesinin dışına çıkılmadan araştırılırken daha sonra Thales bu akımın gidişatını bozarak;dini katmadan sorgulamaya devam etmiştir.
Thales bu bağlamda felsefenin babası sayılır ve bu felsefenin bulucusu olarak kabul edilir. Bu felsefe grubu Thales ile birlikte varlık felsefesi haline dönüşmüştür. Doğa filozofları genelde hep aynı biçimde sorgulamaya devam etmiştir. Bu düşünce tarzına göre temel kaynak ve onun çoklukları vardır. Buna göre doğada var olan her şey ilk maddeden türemiştir.
Thales bunu belirli bir madde olarak adlandırmıştır. Thalese göre ilk madde hava olmuştur.Çünkü doğadaki maddelerden sadece hava sınırsız bir şekilde vardır ve her şeyin kendisinden türediği madde sınırsız sayıda olmalıdır.
Böylece felsefe de maddecilik anlayışı da var olmuş olacaktır ve ilerleyen zamanlarda daha da somut maddeler ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap