İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Diksiyon Nedir? Neden Önemlidir?

Diksiyon Nedir? Neden Önemlidir?

Diksiyon Nedir?
5DİKSİYON NEDİR?
Bu yazıda, bir insanın kendini en doğru şekilde ifade edebilmesini sağlayan, oldukça önemli bir konuya değineceğiz. İnsanlar, sahip oldukları duygu ve düşünceleri, konuşma aracılığı ile diğer insanlara aktarırlar. Her insanın şahsi bir konuşma tarzı vardır. Bunun dışında olarak, insanlar arasında bir iletişim bozukluğu da kolayca meydana gelebilen problemlerden bir tanesidir.
Konuşma esnasında meydana gelebilecek olan yanlış anlaşılmaların en aza düşürülmesi, hatta bu durumdan tamamen kaçınılabilmesi, bilinçli hocalardan alınabilecek, disiplinli eğitimler sayesinde gerçekten de çok kolay olacaktır… Bu tür eğitimlerin faydalarına örnek olarak, insanlarla kurulması zorunlu olan sözlü iletişimlerin anlaşılır olması, duruma göre en uygun kelimelerin kolayca seçilebilmesi, seçilen bu kelimelerin doğru bir şekilde söylenebilmesi, vücut dilini de kullanarak karşıdaki kişi ile kurulan iletişimin daha güçlü bir hale getirilmesi ve devam etmekte olan bir sözlü iletişimin, sözsüz iletişim yollarıyla desteklenerek daha anlamlı, doğru ya da renkli hale getirilmesi gibi birçok faydadan bahsedilebilir. Tüm bu kazanım durumları, diksiyon konusunda elde edebileceğiniz şeylerden bazılarıdır…

KİMLER DİKSİYON EĞİTİMİ ALMAKTADIR VE ALMALIDIR?
Bu konuda en yoğun eğitimleri alan meslek gruplarının başında haber sunucuları gelmektedir. Tıpkı onlar gibi, büyük bir çoğunluğa hitap etmekle görevli olan çeşitli idareciler, öğretmenler ya da çeşitli kurumlarda başkanlık görevi yapıyor olan bazı çalışanlar da oldukça yoğun bir halde diksiyon eğitimi almaktadırlar.
Haber sunucuları ya da devlet başkanları kadar çok ve düzgün konuşmanız gerekmeyebilir. Fakat bu durum sizi kesinlikle bu tür eğitimler almaktan uzak bir hale getirmemelidir. Çünkü düzgün bir konuşma becerisi, hiçbir meslek, rütbe, makam ya da cinsiyet ayrımı söz konusu olmadan, tüm insanlar için oldukça gerekli ve önemli bir beceridir. Kendi çevrenizde, güzel konuşan bir kişi olarak; daha da önemlisi kendi kendini oldukça iyi bir şekilde ifade edebilen başarılı bir konuşmacı olarak tanınmak isterseniz, bu konuda eğitim almanız oldukça yararlı olacaktır…


DİKSİYON EĞİTİMİ NASIL YAPILMAKTADIR?
Her konunun eğitiminde olduğu gibi, diksiyon konusunda alınacak bir eğitimde de öğrencilerin sabrı, gayreti ve tabii ki de isteği oldukça önemli bir yere sahiptir. Konuşma becerinizin daha da gelişmesi için, ağzınızdan önce diyafram bölgenizin eğitilmesi gerekmektedir… Dolayısıyla diyafram kaslarının istenildiği kadar açılarak eğitimin sürmesine uygun bir hale gelmesi, çabanız kadar sabrınızla da alakalı olan bir durumdur.
Muhtemelen, konuşurken nefesinizin yetmemesi ya da sözünüzü tam olarak bitiremeden kesilerek sizi zor durumda bırakması, başınıza gelmiş olan bir talihsizliktir… İşte bu problemin asıl sebebi, tabiri caizse göğüs bölgenizin yeterince hava dolamaması ile alakalıdır. Yeterince nefes alınamadığı ya da alınan nefes yanlış bir halde kullanılarak çabucak bitirildiği için, konuşmanız oldukça kötü etkilenebilmektedir… Üstelik bu sorun, heyecanla da bir araya geldiğinde sesinizin titremesi ve iyice incelmeye başlaması, sizi dinleyenler için rahatsız edici bir durum haline gelebilir.
Konuşmanın genelini etkilemekte olan nefes probleminin çözülmesi için ilk olarak diyafram nefesi uygulamaları yapılmaktadır. Bu nefes alma yöntemi sayesinde, her nefes almanızda diyafram kaslarınız iyice kasılır ve gevşer. Bu durum ise diyafram kaslarının gelişimine çok büyük bir katkı sağlar. Bu çalışmalardan alacağınız verim ise, aldığınız nefesin size daha çok yetecek olmasıdır. Ayrıca bu çalışmalara bağlı olarak, nefes kullanımını son derece etkilemekte olan cümle vurguları da farklı durumlara göre en doğru halleriyle size öğretilecektir. Doğru nefes almayı ve alınan nefesi konuşma sırasında en doğru şekilde kullanmayı öğrendikten sonra ise tüm sesler (harfler de denebilir) dil, diş, dudak ünsüzleri; uzun, geniş, dar ünlüler gibi farklı sınıflara ayrılacak ve en doğru formlarını kavramanız için çeşitli çalışmalar yapılacaktır…
Çeşitli nefes egzersizleri, metin seslendirme çalışmaları ve hocaların eğitim anlayışına göre değişebilen bazı provalarla, iyi bir diksiyon sahibi olmamanız için hiçbir sebep yok! Oldukça kolay görünen konuşma işinin birçok ince noktasını öğrendiğinizde çok şaşıracağınıza eminiz… Ayrıca kendiniz ifade etme tarzınızdaki önemli değişiklikler de sizi şaşırtacak diğer bir gelişiminiz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Nesil Beyin İmplantı Görme Engellilerin Sayfaları Görmesini Sağlıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap