Deprem Sonrası Kış Şartlarında Barınma En Önemli Konu

6 Şubat sarsıntısına ait açıklamalarda bulunan Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Lideri Prof. Dr. Gürsel Öngören, artık odaklanmamız gerekenin “depremzedelerin kış şartlarında barınması” olduğunu söyledi. 

Öngören, depremzedelerin konteyner ve çadır kentlerde barındırılması yerine, Antalya ve bölgedeki otellerde süreksiz barınmasının sağlanmasını ve sonrasında etraftaki boş yazlık meskenlere, kiralık ve satılık konutlara yerleştirilmesinin daha insani ve toplumsal sorumluluğa uygun bir tahlil olacağını belirtti.

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Lideri Prof. Dr. Gürsel Öngören; 6 Şubat Zelzelesinde şu anki tespitlerle yaklaşık 6.000 binanın yıkıldığını, kalan binaların da risk tespiti yapılıncaya kadar vatandaşlarca kullanılamayacağını belirterek zelzelede konutunu kaybeden ve riskli bina sorunu yaşayan yaklaşık 100.000 ailenin kış kaidelerinde barınmasının ivedilikle sağlanmasının değerine değindi.

1999 Marmara Zelzelesinde konteyner ve çadır kentlerde uzun müddet barınmak zorunda kalan depremzedelerin maddi ve manevi pek çok meseleyle karşılaştığını, önemli ruhsal problemler yaşadığını vurgulayan Öngören; konut sorunu yaşayan depremzedelerin bilhassa kış döneminde boş olan Antalya ve etrafındaki otellere süreksiz olarak yerleştirilmelerini birinci tahlil olarak önerdi. Çocukların eğitimlerinin de burada sürdürülmesinin faydalı olacağını iletti.

Prof. Dr. Öngören, sonrasında komşu vilayetlerde ve Antalya etrafında bulunan yazlık meskenlerin boş olanlarının ve ek olarak da boş, kiralık ve satılık dairelerin valilikler ve kaymakamlıklar yardımıyla tespit edilerek, depremzedelerin otellerden boş olan yazlık meskenlere ve boş dairelere transferlerinin yapılmasıyla onların zelzeleden kaynaklanan sıkıntılarının en aza indirileceğini belirtti. Alışılmış ki bu mülklerin kiralarının Valiliklerce zelzele emelli fonlardan ödeneceğini, fakat “askıda fatura” üzere sistemlerle yardımsever halkımızın da depremzede kiralarının ödenmesine katkıda bulunabileceğini söz eden Öngören; bu yolla depremzedelerin problemli bir etraftan kurtarılarak yeni komşularının da yardımlarıyla olağan yaşama dönmelerinin daha kolaylaşacağını vurguladı.

Aynı süreç içinde, TOKİ’nin konut fiyatlarının düşürülmesi için başlattığı yeni konut kampanyasında, TOKİ ve onunla birlikte çalışan inşaat şirketleri tarafından üretilecek konutların da birinci üç yıl ödemesiz 30 yıl vadeli olarak yalnızca depremzedelere ve yapıları riskli olanlara satılmasının sağlanması gerektiğini belirten Öngören, bu evrede Avrupa’da uygulanan ve ikincil kağıtların yatırımcılara satılabildiği yeni bir mortgage sistemine geçmenin de kaide olduğunu vurguladı. 

Prof. Dr. Gürsel Öngören; zelzelede ömrünü yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa ve acılı ailelerine sabır dileyerek, önümüzdeki günlerde kentsel dönüşüm ile sarsıntıya sağlam kentler konusunda yeni bir yol haritası açıklayacaklarını belirterek, birlik ve beraberlikle sarsıntı ülkesinde yaşamanın düşüncelerini aşacaklarını ve yardımsever halkımızca depremzede kardeşlerimizin yaralarının sarılacağına inandığını bildirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın