İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Daha Verimli Çalışmak İçin 10 İpucu!

Daha Verimli Çalışmak İçin 10 İpucu!

Daha Verimli Çalışmak İçin 10 İpucu!
1

Başarıya giden yol kuşkusuz ki çalışmaktır.Ne var ki her zaman çalışmak ya da uğraş sarfetmek bizi doğrudan başarılı bir sonuca götürmeyebilir.Kimi zaman ise çalışma şeklimizi düzeltmek ve bu düzeni sorgulamak oldukça önemlidir. Daha verimli çalışmak için 10 ipucunu sizler için bu yazımızda derledik!

 • Zamanınızı Takip Edin

Daha çok çalışmak her zaman daha fazla başarı getirmez. Çalışırken gerçekten neyle zaman geçirdiğinize dikkat edin. Telefonda konuşmak, dedikoduları takip etmek, internette gezinmek ve diğer zaman kayıpları ne kadar zamanınızı alıyor?

 • 90 dakika Sonra Bir Mola Verin

Bir buçuk saat çalıştıktan sonra ara verin. Çalışmalar, insan beyninin sadece 90 ila 120 dakikaya kadar odaklanabileceğini gösteriyor, o yüzden dinlenmeye ihtiyacın var. Sizi çalışmaya devam etmeye zorlayan hiçbir işten kazanç elde edemezsiniz. 90 dakikalık aralıklarla çalıştığınız bir program yapın ve ardından 10-15 dakika ara verin. Bu zaman diliminde hareket et, biraz temiz hava al veya su iç.

 • Şekerleme Yapın

Tabii ki, işi bırakmak ve şekerleme yapmak için çok az 20 dakikalık bir şekerleme hem beden hem de ruh için harikalar yaratır. Google ve Proctor & Gamble gibi büyük şirketler, çalışanları için küçük “uyku alanları” kurdu. Çalışmalar, bunun iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.

 • Doğal Işıkta Çalışın

Gün ışığında çalışırsanız, elektrik ışığı altında oturmaya kıyasla odak, ruh hali ve verimlilik farkı çok büyüktür. Masanızı bir pencereye yaklaştırabilirsiniz. Ayrıca kendinizi daha iyi oksijen veren ve havayı kimyasallardan arındıran yeşil bitkilerle kuşatabilirsiniz.

 • Yarın İçin Yönergeler Hazırlayın

Yapılması gereken en önemli şey nedir? Yapılacaklar listesi oluşturun ve gelecek gün için hedefler ve son tarihleri belirleyin. Sabahları iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar ve hem stresi hem de endişeyi azaltır.

 • Eğlendiğinizden Emin Olun

Yapmanız gereken her şeyi düzenli olarak yapmak kadar bu işten zevk almakta önemlidir. Gerçekten eğlenceli olduğunu düşündüğünüz şeyleri yapmak da disiplin sahibi olmak kadar önemlidir. Kendinize zaman ayırın ve bunu düşünün.

 • Haberleri Hurdaya Çıkarın

TV’yi bazen tamamen kapatın. Radyodan haberleri dinleyin. Genellikle birkaç dakika içinde bilmeniz gereken en önemli şeyi özetleyebilirler. Gerisi sadece zaman kaybıdır.

 • Düzenli Ve Temiz Olun

Dağınık bir ortam, motivasyonumuzu ve verimliliğimizi beklediğinizden çok daha fazla etkiler. Çalışma alanınızı düzenli olarak tuttuğunuzdan emin olun. Dağınık bir masa dağınık (odaklanmamış) bir beyin ile sonuçlanır.

 • Yalnız Bir Şeye Odaklanın

Aynı anda çok fazla şey yaparsanız stresli ve dikkatsiz olursunuz. Her seferinde bir şeye odaklanın ve böylece daha iyi yapın.

 • Müzik dinleyin

Bazı insanlar çalışırken sessiz kalmak isterler. Ancak çalışmalar, düşük sesli müzik özellikle tekrarlayan işler yapıyorsanız odaklanmamıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Sınavı Nedir? Ne Sorulur ve Nasıl Çalışılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap