Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’den 5 Ocak Mesajı

“Atatürk kurtuluşun ilhamını Adana’dan almıştır”

Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, Büyük Başkan Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ilhamını Adana’dan aldığını bunu da “Bende bu vekayiin birinci hissi teşebbüsü bu memlekette, bu hoş Adana’da doğmuştur” kelamlarıyla söz ettiğini söyledi.

Adana’nın kurtuluşun 101’inci yıldönümü hasebiyle ileti yayınlayan Lider Soner Çetin, “Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk, 1. Dünya Savaşı sonrası Suriye cephesinden dönerken bir müddet Adana’da kalmış ve buradan telgrafla İstanbul Hükümetini ülkenin işgal edileceği tarafında uyarmıştır. Bu mühlet içinde işgale karşı koymak için de neler yapılabileceği konusunda fikirler üretmiştir. 19 Mayıs 1919’da emperyalist işgalci güçlere karşı Kurtuluş Savaşı başlatan Büyük Başkan, gayretin ilhamını Adana’da almış ve bu durumu da ‘Bende bu vekayiin birinci hissi teşebbüsü bu memlekette, bu hoş Adana’da doğmuştur’ kelamlarıyla söz etmiştir” dedi.

Başkan Soner Çetin, 5 Ocak 1922’de son düşman askerinin de Adana’dan kaçarcasına gittiğini belirterek, “Mustafa Kemal liderliğindeki Ankara hükümeti Anadolu’nun her köşesinde düşmana karşı destansı bir gayret verirken Adana’nın yiğit evlatları da büyük kahramanlık ve fedakarlık göstererek kentini Fransızlara bırakmamış, bundan 101 yıl evvel 5 Ocak 1922’de Adana’yı işgalcilerden temizlemiştir. Bundan dolayıdır ki 5 Ocak Adana’nın bayramıdır. Her 5 Ocak’ta bu gururu artan bir coşkuyla kutluyoruz” formunda konuştu.

Büyük Lider Atatürk için Adana’nın değerli bir yeri olduğunu kaydeden Lider Soner Çetin, bildirisine şöyle devam etti:

“Atatürk’e düşmana karşı direnme ilhamını veren Adana, Büyük Başkan açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Adana; Büyük Önder’in İstanbul’dan sonra en çok ziyaret ettiği kenttir. Adanalılar olarak bizler de Büyük Önder’in bize işaret ettiği ‘Muasır Medeniyet’ düzeyine ulaşmak için çok çalışmak zorundayız. Atatürk prensiplerine bağlılık, cumhuriyet kıymetlerine sonsuza kadar sahip çıkmak Atatürk’ün çocukları olarak bizlerin boynunun borcudur. Bu his ve niyetlerle Adana’nın Kurtuluş Bayramını kutluyor, Büyük Lider Atatürk ve tüm şehitler ve gazilerimizi hürmetle anıyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın