İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çocuğun Psikolojik ve Sosyal Gelişiminde Müziğin Yeri

Çocuğun Psikolojik ve Sosyal Gelişiminde Müziğin Yeri

cocugun-psikolojik-ve-sosyal-gelisiminde-muzigin-yeri
5

Çocuğun Psikolojik ve Sosyal Gelişiminde Müziğin Yeri

Çocuğun psikolojik ve sosyal gelişiminde müzik eğitiminin yeri çok önemlidir. Çocuğu ruhsal olarak doyuran, zenginleştiren önemli bir sanat dalı olan müzikle, çocuk ruhunu adeta besleyecektir. Kaliteli bir müzik zevki için çocuğun küçük yaşta müzikle tanıştırılıp, kaliteli ezgilerle kulağını zenginleştirilmesi yerinde olacaktır.

Enstrüman kullanmak isteyen çocuk, ilgi alanına ve yaşına göre uygun bir müzik aletiyle tanıştırılabilir.

Müzik aleti çalan çocukların ergenlik dönemi problemlerinde azalma, özgüvenlerinde de artış olduğu bilinmektedir. Bu özel ve önemli hobi çocuğa yıllar boyunca zevkle sürdürebileceği kişisel bir beceri olarak arkadaşlık edecektir.
Dost toplantılarının, arkadaşça sohbetlerin vazgeçilmezi olan müzik, farklı enstrümanları başarıyla çalan çocuğunuzun da bu topluluklarda özgüvenli olmasına ve bir birey olarak kendini göstermesine vesile olacaktır. Müzik ruhun gıdasıdır. Kaliteli müzikle büyüyen çocuklar da çok daha huzurlu ve mutlu, ince zevkli, duygu yüklü kişiler olurlar. Toplumların başarısı bilim kadar, çağdaş bir sanat dalı olan müzikte de gizlidir. Bu nedenle çocuklara zevkleri doğrultusunda kaliteli müzik eğitiminin verilmesi şarttır.

Bir önceki yazımız olan Etkili Ders Anlatma Yöntemleri ve İpuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap