Çiğli’de Kriz Masası Kuruldu

Çiğli Belediyesi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok etraf vilayette tesirini gösteren sarsıntıyla ve depremzedelerin gereksinimleriyle ilgili gelişmeleri kıymetlendirmek gayesiyle kriz masası kurdu.

Belediye Lideri Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde lider yardımcıları ve ilgili ünite müdürlerinin iştirakiyle toplanan kriz masası birinci olarak İzmir Valiliği Vilayet AFAD Acil Durum Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda Çiğli Belediyesi Arama Kurtarma Takımını (ÇAK) arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Osmaniye’ye yolladı. Sarsıntı bölgesinden elde edilen bilgiler dahilinde depremzedelerin acil muhtaçlıklarını karşılamak hedefiyle dayanışma kampanyası başlattı.

Dayanışma tırları yola çıkmaya başladı

Çiğli Belediyesi’nin dayanışma daveti sonucu binlerce yurttaş yardım toplama merkezlerine akın etti. Belediye işçileri ve istekli vatandaşların paketleme çalışmalarını 24 saat aralıksız sürdürdüğü toplama alanlarından birinci tırlar zelzele bölgesine hareket etti. Çiğli Belediyesi’nden yapılan açıklamada, dayanışma kampanyasının devam ettiği, bağış yapmak ve paketleme çalışmalarına takviye olmak isteyen vatandaşların yardım toplama merkezlerine gelebilecekleri tabir edildi.

Tüm etkinlikler iptal edildi

Kriz masası, Çiğli Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile toplumsal tesislerde düzenlenecek aktiviteleri ikinci bir açıklamaya kadar iptal etti.

Gümrükçü kent paydaşlarıyla görüştü

Başkan Utku Gümrükçü belediye üst idaresinin iştirakiyle gerçekleştirilen birinci kriz toplantısının akabinde Çiğli Kent Kurulu, meclis üyeleri, muhtarlar, iş insanları, meslek odaları, hastane yöneticileri, esnaflar, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileriyle bir ortaya geldi. Toplantılarda Çiğli Belediyesi’nin dayanışma kampanyası ve ilerleyen süreçte hayata geçirilecek çalışmalarla ilgili bilgilendirme ve fikir alışverişi yapıldı. Zelzele bölgesinde oluşacak acil gereksinimlere süratli tahlil üretmek ismine atılacak adımlar kararlaştırıldı. 

İlçe liderleriyle toplantı

Afetle gayret sürecini kent paydaşlarıyla istişare ve iş birliği içerisinde sürdüren Lider Gümrükçü, Çiğli’de ilçe başkanlığı bulunan tüm siyasi partilerin ilçe liderleriyle düzenlenen toplantıda bir ortaya gelecek. Takviye çalışmaları ve bundan sonraki yol haritasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunulacak.

 “Gelişmeleri an be an takip ediyoruz”

Deprem bölgesindeki gelişmeleri yakından takip etmek ve gereksinimlere tahlil üretmek maksadıyla kriz masasını kurduklarını belirten Lider Gümrükçü, “Depremin kederini ve acısını milletçe en derinden hissediyoruz. Çiğli Belediyesi olarak, bu acının daha da büyümesini önlemek ismine kriz masası kurduk. Depremzedelere yönelik birinci etapta hayata geçirdiğimiz çalışmalar ile kısa ve uzun vadede atacağımız adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. 10 kentimizdeki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Bölgeyle kurduğumuz irtibat doğrultusunda meydana gelebilecek gereksinimlere katkı sunmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Çiğlili hemşehrilerimizi ve kent paydaşlarımızı dayanışmamıza sahip çıkmaya çağırıyorum. Ayrım yapmaksızın tüm siyasi parti ilçe liderleriyle da görüşeceğiz. Birlikte hareket ederek yaralarımızı daha çabuk saracağız” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın