CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri huzur haklarını depremzedeler için bağışladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Şubat ayı birinci birleşiminde Türkiye’yi sarsan zelzele felaketinde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu. CHP’li ve UYGUN Partili meclis üyeleri bu ay alacakları huzur haklarını depremzedeler için bağışladıklarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Şubat ayındaki birinci birleşimi zelzele bölgesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık hürmet duruşuyla açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yönetiminde yapılan oturumda, meclisin gündeminde zelzele felaketi vardı. Meclis oturumunda konuşan Lider Soyer, “Yaşanan acıların tanımı mümkün değil. Oradaki çocuklar, gençler ve ailelerinin acılarını hafifletmek için yaşayacağız” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızın güzelleşmesi için çabalıyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zelzelenin vurduğu kentlere yönelik çalışmalarını paylaşan Lider Tunç Soyer, “İzmir olarak daha çok hizmet götürmek için çabalıyoruz. Temel gayemiz bu. Verilen hizmeti en âlâ formda koordine etmek ve maksada yönelik çalışmak istiyoruz. Vatandaşımızın güzelleşmesi, hayatın olağanlaşması için uğraş ediyoruz” dedi.

Yapılan çalışmaları anlattı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta uyum merkezi kurduğunu anımsatan Lider Soyer, “Burada mahallî idarelerin üreteceği hizmetler gruplarımız tarafından sağlanacak. Bir gölge belediye üzere çalışacaklar. 4 noktada Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kapasitesini yurttaşlarımıza hizmet için seferber ettik. Zelzeleden ötürü eksik kalan belediyecilik vazifelerini yapacağız” dedi.

Hatay’ın yüzde 25’ine su veriyoruz
Deprem nedeniyle İskenderun’da su badiresi yaşandığını anlatan Soyer, “Şehrin su gereksinimini karşılayan pompa istasyonunun tamiratını arkadaşlarımız tamamladı. Kentin yüzde 25’ine su verecek hale geldik. Samandağ ve Arsuz’da bilhassa. Orada bir arıtma tesisi kuruyoruz. İZSU Genel Müdürlüğü’nden 200’ün üzerinde arkadaşımız, bölgede çalışıyor” diye konuştu.

“Destekler zayi olmasın”
İzmir’de depremzedelere yönelik büyük bir hassaslığın olduğunu ve herkesin yardım etmek için çırpındığını tabir eden Soyer, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız canla başla depremzedelere dayanak olmak için çalışıyor. Tek bir yardımın bile zayi olmasını istemiyoruz.  Buradan giden tek bir battaniyenin bile gereksinim sahibine ulaşmasını sağlayacağız. En güzel, en gerçek hizmeti götüren vilayet İzmir olacak. Biz de sarsıntı yaşadık. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz.”
Soyer, zelzele bölgesinde misyon yapan bütün kurum ve bireylere de teşekkür etti.

CHP’den huzur hakkı açıklaması
CHP Küme Lider Vekili Murat Aydın da “Duygularımızı lisana getirmenin sıkıntı olduğu günler yaşıyoruz. Şu an birlikte yaraları sarma vakti. Kurtarabildiğimiz kadar çok canı kurtaralım, kurtaramadıklarımızın yasını tutalım. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, merkezi idare ünitelerine, yurttaşlara gösterdikleri büyük dayanışma nedeniyle teşekkür ediyorum. Oradaki her bir bireye ulaşma konusunda gönülden çalışmalar var. Dayanışma duygusu ile umudu yüksek tutmak zorundayız. Kimse umutsuz olmasın. Bütün eksikliklerimize karşın halkla birlikte bu güç günleri aşacağız” dedi. Aydın, bu ay alacakları meclis huzur haklarını “Bir Kira Bir Yuva” ve “Umut Hareketine” bağışladıklarını söyledi.

Birlik ve beraberlik vurgusu
AK Parti Küme Lider Vekili Özgür Hızal ise “Depremin birinci anından itibaren milletimiz, devletimiz tüm olumsuz şartlara karşın elinden gelen bütün çabayı gösterdi. Oradaki insanlarımızın acısını hafifletmek ve enkaz altındaki insanlarımızı kurtarmak için çok çabaladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de başka lokal idareler de milletimizin ferdî uğraşları da bunun içerisinde. Zelzelesi yaşayan bir kentiz. Bu acıları atlatabilmek ismine hepimize misyon düşüyor. Bunun için çaba edeceğiz. Devletimizle, milletimizle bu berbat günleri daima birlikte atlatacağız” dedi.

“Gün birlik olma günüdür”
Depremin akabinde İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamu kurumları, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve birçok sivil toplum kuruluşunun bölgeye yardım götürmek için çabaladığını söz eden MHP Küme Lider Vekili Selahattin Şahin şunları söyledi: “Gün birlik olma günüdür. Siyasi dertlerimizi bir kenara bırakarak yaşanan afetten ders çıkarmalıyız. Sarsıntı öldürmez, çürük binalar öldürür. Sarsıntı sonrası bütün kamu kurumları yaraları sarmaya uğraş ediyorlar.”

“Acımız ve kederimiz büyük”
İYİ Parti Küme Lider Vekili Kemal Sevinç de zelzelenin yaralarını sarmak için ülkenin her yerinden birçok insanın takviyesini esirgemediğini anımsatarak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile koordineli her türlü takviyesi veriyor. Ülkemiz birinci derece sarsıntı bölgesinde. Dileğim bu durum karşısında tüm vilayetlerdeki yapıların sarsıntıya karşı dirençli olması. Acımız ve kederimiz büyük. Ülkemizin başı sağ olsun” diye konuştu. Sevinç, GÜZEL Partili meclis üyeleri olarak bu ay alacakları meclis huzur haklarını “Bir Kira Bir Yuva” ve “Umut Hareketine” bağışladıklarını söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın