1. Ana Sayfa
  2. Biyografi & Yazar
  3. Cengiz Han Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şaşırtıcı Bilgi!

Cengiz Han Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şaşırtıcı Bilgi!

Cengiz Han Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şaşırtıcı Bilgi
6

Cengiz Han, ismi dünya çapında bilinen büyük bir tarihi kişiliktir. Onun Moğol ordusu dünyanın yarısını fethetti. İmparatorluğu Hazar Denizi ile Pasifik Okyanusu arasında her yere yayılmış ve 23 milyon kilometrekare büyüklüğünde bir alanı kaplamıştı. İmparatorluğu şimdiye kadarki en büyük bitişik imparatorluk haline getirdi. Cengiz Han, 25 yıl boyunca süren yağmacılıkta, 400 yıl boyunca ele geçirilen bütün Roma İmparatorluğu’ndan daha fazla toprak ele geçirmeyi başardı. Ordusu kesinlikle vahşi idi. Kaybeden orduların askerlerini mutlu bir son beklemiyordu. Genellikle başları kesilmiş, dişleri sökülmüş veya zaman zaman erimiş metali yutmaya zorlanmışlardı. Bütün şehirler yıkıldı ve mahkumlar öldürüldü ya da hareket etmek için ordunun önünde kalkan olarak yürütüldüler. Bununla birlikte, adı şimdi barbarlıkla eş anlamlı olsa da, Cengiz Han bazı şaşırtıcı niteliklere sahip bir liderdi.

1- Mütevazıydı

Cengiz Han kişisel olarak mütevazı bir adamdı. Başarılarına anıtlar inşa etmedi. Ölümünde bile mütevazı kalmak istedi. Onun pozisyonundaki diğer hükümdarlar, Mısır’daki firavunların yaptığı gibi kendilerine ait detaylı anıtlar yapmış olabilir. Ancak Cengiz, işaretsiz bir mezarda gizli bir yere gömülmesi gerektiğine hükmetti. Ölümünün ardından ordusu isteklerini yerine getirdi. Vücudunu bilinmeyen bir yere taşıdılar ve yol boyunca kendilerini görenleri öldürdüler. Böylece o kişiler de yerini açıklayamayacaklardı. Cengiz’in adamları mezarı Moğolistan’ın uzak dağlarında ya da belki de geniş ovalarında bir yere gömdüler. Sonra da belli olmasın diye mezarın üzerine atlarla dolaştılar.

2- Moğolistan’da Bir Yazma Sistemi Kurdu

1204 yılında, Cengiz Han Moğolistan’da Uygurca yazısı olarak bilinen ve bugüne kadar sürekli kullanılan bir yazı sistemi kurdu. Cengizhanın kurduğu bu yazı sistemi, Moğol Ordusu tarafından işgal edilen Uygur kabilelerince de kabul gördü ve kullanılmaya başladı.. Cengiz Han, bu konuda büyük bir öngörü sergiledi ve en güçlü yanlarından birini gösterdi. Başka bir kabileyi fethettiğinde, özellikle yazı sistemleri kendisinden daha üstün olanlara dokunmadı. Bu konuda önceki kültürü düşünmeden silen birçok ulustan çok daha fazla bilgelik gösterdi.

3- Meritokrasi İle Moğol İmparatorluğunu Yönetti

Cengiz Han, çok sayıda kabileye sahipti ve kontrolü altında birçok insan vardı. Birçok fethedilmiş ülkede yerli halk arasında düzeni sağlamak için asker zoruyla yeni düzen empoze edilirken Cengiz Han farklı bir yöntem seçti. Moğol İmparatorluğunu katı bir meritokrasi anlayışı ile yönetti. “Halkları mutlu değilse bir lider mutlu olamaz” demiştir.

4- İpek Yolu’nu Yeniden İnşa Etti

İpek Yolu, karadan Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’dan geçen ve Avrupa’nın karlı pazarlarına giden ticaret yoluna verilen isimdir. Çok tehlikeli bir yoldu. Çünkü tüccarların geçmek zorunda olduğu bu yol haydutlar için bir cennetti. Tüm İpek Yolu ticaret rotası Cengiz Han’ın kontrolü altına girdi. Yaklaşık 7000 kilometrelik bir alan. Bölgenin fethinden sonraki dönem, tüccarların rota boyunca engellenmeden geçmelerini sağlayan sakin ve istikrarlı bir dönem olan Pax Mongolica olarak tanındı.

5 -Sıkı Bir Hukuk Kanunu Geliştirdi

Genel olarak, Moğol topluluğunda yaşayan insanlar düzenli ve yasalara aykırı işler yapmayan insanlardan oluşuyordu. Cengiz Han’ın, vatandaşlarından beklenen davranışları ve konmuş olan kuralları ihlal edenlere verilen cezaları anlatan bir “yasaklar” ya da bir “kanun” kitabı vardı. Moğol İmparatorluğun’da yaşayan insanların her birinin buna Cengiz Han da dahil olmak üzere bu kurallara uyması bekleniyordu. Bu süre boyunca, Cengiz Han, koyduğu bu kanunların üzerinde bir otorite asla olmadı, sadece kendi gücü kadar otoriter biriydi. Cengiz Han ölüm döşeğindeyken yakınındakilere şöyle diyor: “Eğer bu kanunlardan ayrılırlarsa, imparatorluk sallanacak ve parçalanacak.” Bu bir kehanet gibi görünüyor çünkü onun imparatorluğu sadece 150 yıl içinde tamamen yıkıldı ve koymuş olduğu kuralların bir kopyası dahi kalmadı.

6- Ordusuna Baktı

Birliklerinin refahının Cengiz Han için özel bir endişe kaynağı olduğu söyleniyor. “Onları sulu etle beslemek, güzel topraklarda yaşamalarını ve hayvanlarını zengin topraklarda otlatmalarını istiyorum” şeklinde bir söz söylediği bilinmektedir. Eğer bir asker komutanının ihmali sonucu ölmüşse, o zaman komutan cezalandırıldı. Savaş alanında yaralı bir asker kalırsa, komutanı olay yerinde idam edilirdi. Bütün bunlar ordudaki subayların, emrindeki askerlerin refahını sağlamak için büyük çaba harcamasına yol açtı. Ordu, dünyayı fethetmelerine izin verecek kadar güçlü olan karşılıklı bir bağlılık sistemi üzerine kuruluydu.

7- Kadın Haklarını Destekledi

Cengiz Han kendi döneminde kadın haklarını sıkı bir şekilde savunmuştur. Moğolistan kadınları kesinlikle Çin veya Pers’teki komşularından daha özgürdü. Ata binebilir, savaşlarda savaşabilir, çiftlikler kurabilir ve isterlerse politikaya katılabilirlerdi. Kadınların çoğu hala erkeklerden daha az hakka sahip olsalar da, bazı kadınlar Moğol İmparatorluğu’nda büyük bir etkiye sahipti. Kadınlar, kamu görevini üstlendi ve imparatorluğun yönetiminde önemli roller aldı.

8- Dini Özgürlüğü Teşvik Etti

Cengiz Han, pek çok Moğol’un olduğu gibi bir Şaman’dı. Bununla birlikte, imparatorluğundaki tüm dinlere karşı hoşgörülüydü. Bütün mezheplerin dini liderlerini vergi ödemekten muaf tuttu ve vatandaşları seçtikleri dinleri özgürce yaşamaları konusunda teşvik etti. Kasıtlı olarak kendine çok çeşitli dinlere mensup danışmanlar seçti.

9- Posta Sistemini Kurdu

Belki de Cengiz Han’ın daha şaşırtıcı başarılarından biri imparatorluğu boyunca organize bir posta sisteminin kurulmasıydı. Resmi posta teslimi için posta istasyonları kuruldu.Ancak vatandaşlar, askerler ve ziyaretçilerin kullanması için de müsaitti. Posta istasyonları 24 km aralıklarla kuruldu ve istasyonlar arasında postalar taşındı.

10- Savaşçı Olduğu Kadar Bir Aşk Erkeğiydi

Cengiz Han askeri gücü ve imparatorluk kurucusu olarak tanınmasına rağmen, onun savaşçıdan çok bir aşk erkeği olduğu günümüze kadar gelen bilgilerden anlaşılmakta. DNA araştırmacıları tarafından bulunan son bulgular, Cengiz Han’ın bir aşk erkeği olduğunu gösteriyor. Orta Asya’da, yalnızca Moğol imparatorunun soyundan gelen 16 milyon erkeğin olduğu tahmin edilmektedir. Cengiz Han’ın çok fazla karısı olduğu biliniyordu. Moğol ordusunun bir kasabayı ele geçirmesinden sonra en güzel kadınların seçilmesi sağlandı ve görünüşe göre Cengiz Han bu “İş başarısından” tam anlamıyla yararlandı. Torunlarından birinin 22 meşru karısı vardı ve haremine yılda 30 bakire eklenirdi.

Bir önceki yazımız olan Bir Seyahat Çantası İçinde Mutlaka Bulunması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap