Büyükşehir’den trafik güvenliği için akıllı ulaşım sistemleri atağı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi trafik güvenliği için 2022 yılında akıllı ulaşım sistemleri kurdu

Ulaşım alanında birçok projeyi hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik güvenliğine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda trafik güvenliği için paydaş kurumlarla birlikte akıllı ulaşım sistemlerinin heyetimi gerçekleştirildi. Akıllı ulaşım sistemleri ile ana akslar nezaret altında tutuluyor.

TRAFİK AKIŞI ANLIK TAKİP EDİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi trafik güvenliği için yeni projeleri bir bir hayata geçirdi. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik İdaresi Şube Müdürlüğü tarafından kent genelindeki değerli ana ulaşım aksları ve ağır kavşaklardaki trafik akışı takip ediliyor.

ANA AKSLAR NEZARET ALTINDA

Sorunlara vaktinde müdahale edebilmek için yüksek çözünürlüklü 110 adet trafik izleme kamerası devreye alındı. Trafik izleme kameralarının imajları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Trafik İdare Merkezi tarafından, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, AFAD üzere ünitelerinde hizmetine sunuldu. Ayrıyeten 150 kameranın montaj ve test süreci devam ediyor. Yılbaşından kısa bir müddet sonra 150 kamera daha sisteme dahil edilecek.

TRAFİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediye ve Kocaeli Üniversite iş birlikteliğiyle Kocaeli geneli ana arterler üzerindeki trafik yoğunluğunun anlık tespiti hedefiyle 40 adet bluetooth tabanlı sensörün konseyimi gerçekleştirildi. Sensörler ile ana arterler üzerindeki trafik yoğunluğu anlık ölçülüyor.

SEKA TÜNELİNE SÜRAT TESPİT SİSTEMİ

Seka Tünelindeki sürat kaynaklı kazaların önüne geçebilmek emeliyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesince tünel girişinin her iki tarafına anlık sürat tespit sistemi kuruldu. Araçların suratları tespit edilip renkli ekranlarda şoförlere yansıtılarak suratlarını düşürmelerini sağlayan sistem sayesinde mümkün kazaların önüne geçilmiş oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın