Burhaniye’nin Parkları Yenileniyor

Burhaniye Belediyesi’nde Lider Ali Kemal Deveciler’in talimatlarıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmaları aralıksız sürüyor.

“Daha yeşil bir Burhaniye” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Burhaniye’de ilçe genelinde eş vakitli olarak çalışmalar yapılıyor.

ÖREN’DE SIHHAT OCAĞI YANINDAKİ ALANLAR REVİZE EDİLDİ

1720 m2 yeşil alan içerisinde vakit içindeki deformasyonu sebebiyle daima arıza veren otomatik sulama sisteminin tamamı değiştirilerek hem su tasarrufu hem de yeşil alanın korunmasıyla ilgili çalışma yapan belediye takımları, yürüyüş yollarını da büsbütün yenilenerek yeşil alanın arttırılmasına yönelik düzenlemelerini tamamladı. Toplam 350 m2 sert yer ile hazırlanan yürüyüş yolları ile vatandaşların aktivite alanı genişlerken, spor aletleri ve çocuk oyun kümesinin bakım ve tamiri yapılarak da açık alanda yapılabilecek sportif faaliyetler için kullanışlı bir alan oluşturulacak.

TULUMBACILAR PARKI BÜYÜDÜ

Bahçelievler Mahallesindeki yaklaşık 7000 m2lik mevcut park alanının gerisinde bulunan toprak alan düzenlenerek  750 m2 alan daha yeşillendirildi. Otomatik sulama sistemi ve yürüyüş yollarıyla çalışması tamamlanan alan, parka eklenerek vatandaşların kullanımına sunuldu.

BURHANİYE’NİN ÇAM AĞAÇLARI GENÇLEŞİYOR

Çam ağaçlarının süslediği Melih Ersezen Parkında ise, 3500 m2 yeşil alan içerisinde bulunan çamların  gençleştirilmesi emeliyle budamaları yapılarak parkın güneş alması sağlandı. Tabanda yer yer açılmalar ve kurumalar gözlemlenen park içerisinde mevcut yeşil  alanların sıfırdan toprak sürümü, tesviyesi yapılarak çam ağaçlarının hayat alanlarının kalitesi arttırıldı.

Burhaniye genelinde yeşili korumak ve genişletmek için işbaşında olan gruplar,  çam ağaçlarının gençleştirilmesi için belirlenen program dahilinde çalışırken tıpkı vakitte kamu alanında bulunan ağaçların da uyku vakitlerinde budama süreçleri gerçekleştirilerek bahar aylarında daha güçlü ve sağlıklı olarak yaşamaları sağlanıyor. Canlının her çeşidinin bedelli olduğu Burhaniye’de süs bitkilerinin ve çit bitkilerinin de periyodik budamaları ile bakımları sağlanarak sürdürülebilirliği sağlanıyor.

Revizesi ve bakımı tamamlanan alanları gezen Burhaniye Belediye Lider Yardımcısı Oktay Erbalaban yeşil alanların sürdürülebilirliğinin değerini vurgulayarak, “Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda şekillendirdiğimiz program dahilinde gruplarımız ile Daha Yeşil Bir Burhaniye için iş başındayız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın