Buca Belediyesi’nden tarihi yapılara koruma kalkanı

KENTİN tarihi kimliğini korumak için kıymetli çalışmalar yapan Buca Belediyesi, merhum Işılay Saygın’ın müze olmasını istediği meskeni ile ödeneksizlik yüzünden bahtına terk edilen Forbes Köşkü için yeni bir adım attı. Lider Erhan Kılıç, “Her iki kıymetli yapıya da sahip çıkarak kentimize kazandırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bucalı Devlet eski Bakanı ve Buca Belediyesi eski Lideri merhum Işılay Saygın’ın ölmeden evvel müze olmasını istediği tarihi meskeni, mirasçılarının ortalarında anlaşamaması nedeniyle mahkeme kararıyla satışa çıkarılmıştı. Sit alanında kalan ve Buca için değerli bir kıymet olan tarihi bina ilgili harekete geçen Buca Belediyesi, binanın kamulaştırılması için kıymetli bir adım attı. Ocak ayı meclis toplantısında Işılay Saygın’ın meskeninin kamulaştırılması kararı verildi. Lider Kılıç, hususa ait yaptığı açıklamada, “Rahmetlinin ikamet etmiş olduğu konut sit alanı içinde kalıyor. Buca’mızın değerli bir pahasının ikametgâhı olması nedeniyle burayı kamulaştırmayı ve Buca’mıza kazandırmayı düşündük” dedi.

FORBES KÖŞKÜ DE GÜNDEMDE
Öte yandan, kentin değerli tarihi yapılarından olan Forbes Köşkü için de harekete geçildi. Buca Belediyesi, son vakitlerde harabeye dönen haliyle gündeme gelen Forbes Köşkü’nü kiralayıp restore etmek isterken, meclis oturumunda ele alınan önerge görüşülmek üzere plan, bütçe ve etraf kuruluna gönderildi. Hususla ilgili kıymetlendirme yapan Lider Kılıç, “Forbes Köşkü kentimiz için kıymetli bir yer. Korunması, gelecek jenerasyonlara miras olarak bırakılması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bu hususta hizmetin siyaseti olmaz şiarıyla hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Tarihi köşkün kütüphane olarak kullanılmasını dilek ettiğini söyleyen Lider Kılıç, “Benim fikrim bu tarafta. Gençlerimizin hizmetine açalım istiyorum. Kitap-kafe üslubunda bir yer olabilir. Farklı bir şey de yapılabilir. Değerli olan bu hoş yapının Buca’mıza kazandırılması” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın