İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Bu Dört Yetenek Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirecek!

Bu Dört Yetenek Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirecek!

bu-dort-yetenek-yaratici-dusuncenizi-gelistirecek
7

Bu Dört Yetenek Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirecek

Eğitim ile, karşılaştığınız zorluklara yönelik çözümleri yeniden tasarlamanıza ve sizi profesyonel başarıya götürmenize yardımcı olacak yeteneği sizler için bu yazımızda kaleme alıyoruz.

  1. Taze Gözlerle bakın.

Nest, termostatı yeni gözlerle görerek yeniden hayal etti. Termostatı diğerlerine göre farklı gözlemlediler.

Yeni gözlemler gözlemlemenin ve aynı zamanda durumların özelliklerini kaydetmenin sonucudur. Yeni açılardan bir şeyler arayın. Gördüğünüzü, duyduğunuzu, tadtığınızı, hissettiğinizi ve ayrıca dokunduğunuzu kaydedin. Detaylar yaratıcı ve yaratıcı çözümler üretiyor.

Örneğin, bir doktor ofisinde bekleme odası deneyimini geliştirmekle suçlanırsanız ne olur? İlk düşünce çok daha konforlu koltuklar ve ayrıca bekleme sürelerinin belirli tahminlerini sağlamak.

Jerry Seinfeld, benzersiz bir fikir seti alabilen bekleme odası deneyiminin bu kapsamlı açıklamasını sunsa da:

“Bekleme odasına bekleme alanı adını verdiğim için nefret ediyorum. Beklememe imkanı yok. Tam olarak bu odaya sahip olduklarında sizi neden anında götürüyorlar. Orada küçük derginizle oturuyorsunuz. okuyorsunuz ama diğer insanlara bakıyorsunuz, onun ne olduğunu merak ediyorsunuz.Son olasılıkla sizi ararlar ve siz de olmasanız da doktora görünme ihtimaliniz olduğunu düşünürsünüz. İçinde dergi olmayan bir oda var ve pantolon giymiyorsun. “

Bu zengin gözlemler size şu soruyu sorabilir: Bekleme odasından nasıl tamamen kurtulabiliriz? Ya da, muayene odalarını hangi şekillerde daha eğlenceli hale getirebiliriz?

  1. Varsayımlarda Bulunma.

Yepyeni bir çözüm istediğinizde, anladığınıza inandığınız şeye meydan okuyun. Yepyeni bir salata sosu yaratmakla görevlendirildiğinizi düşünün. Okumaya başlamadan hemen önce en az 5 fikir kaydedin. (Cidden. Egzersizi yapıyorsanız bu içgörü çok daha önemlidir.)

Ne tür fikirler not ettin? Birçok insan yeni lezzetler düşünür. Bu iyi – bilinen varsayımlara ve özelliklere dayanan evrimsel değişiklik istemeniz durumunda. Ancak en yeni fikirler, mevcut varsayımlarınızı pratik olarak kırmanızı istiyor – salata sosu soğuk gibi, akıcı ve aynı zamanda marul üzerine dökülüyor.

Bu varsayımları test etmeniz durumunda (yani, salata sosları soğuk değil), yepyeni ve olası etkili fikirlere (örneğin, mikrodalgada ısıtmanızı bir poşet) açık tutarsınız.

  1. Super Bowl’da Konfeti gibi Fikirler söyleyin.

Birçoğumuz, birisinin eşdeğer bir şey ifade ettiği toplantılarda oturmayı nasıl deneriz: “Satışlar düştü. Durumu iyileştirmek için fikirleri beyin fırtınası yaparak zaman geçirelim.” Sonra her fikir “Daha önce denedik ve bu işe yaramadı” gibi yorumlarla karşılanıyor.

Bir daha yeni fikirler istediğinizde, eleştirmeden bolca fikir düşünmek için biraz zaman ayırın. Ardından, istediğiniz 5 veya belki 6’yı seçin ve bunları yeni yollarla karıştırmaya çalışın. Neler olup bittiğini belirlemek sizi şaşırtabilir.

  1. Eleştiri Zamanı geldiğinde, Olumlu ile başlayın.

Bir konsepti ezmek zor değil. Onu beslemek daha zor.

Bir kavramı geliştirmenin iyi bir yolu, önce iyi bir şey aramaktır. Bu konuda ne işe yarar? Sonra olasılığı araştırın. Bu kavram işe yaradığında, ne elde etmemize yardımcı olur? Son olarak, kavramın uygulanmasındaki zorluklara ve bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekenlere bakın. Bu yaklaşım, fikirleri çok hızlı öldürmektense tutmanıza yardımcı olacaktır.

Başarı – ofiste ve evde – hayal gücü ve sadece hayal gücü ile beslenir. Ayrıca, bu yaratıcı düşünme becerilerine hakim ve geliştirilemez. Bu 4 beceriyi gerçekleştirirseniz, ofiste ve evde problem çözücü olarak çok değerli olan saygın bir yaratıcı düşünür olacaksınız. Ayrıca, akademik makaleleriniz, tezleriniz veya derslerinizle ilgili herhangi bir sorun veya sorununuz varsa, notlarınızı kesinlikle koruyacak bir Deneme Yazma YardımBilgisayar Teknolojisi Makaleleri kiralamanıza yardımcı olabiliriz. Garantili!

Bir önceki yazımız olan Çocuğun Psikolojik ve Sosyal Gelişiminde Müziğin Yeri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap