İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim Felsefesi Nedir?

Bilim Felsefesi Nedir?

Bilim Felsefesi Nedir?
9

Bilim Felsefesi Nedir?
Bilim felsefesi
genel anlamda bilimin nelerden ibaret olduğunu,bilimsel olan düşüncelerin yapısını,bilimde kullanılan yöntemlerin faydalarını,bilimin ne gibi sonuçlar doğurduğunu ve bunlar gibi bilim hakkında soru sorabileceğiniz her sorunun cevabını aramaktadır. Yani kısaca bilim felsefesi için bilimi sorgulayan felsefe dalı diyebiliriz.

Felsefenin ortaya çıktığı ilk çağda felsefe ile uğraşan düşünürler,dönemin felsefi düşünme yapısını,bizim şimdi bilim adı altında bildiğimiz şey diye biliyorlardı,yani o zamanın bilimi felsefe idi. Bir başka deyişle onlar bilgiye varabilmenin yolu olarak felsefeyi görüyorlardı.Örneğin Demokritos ancak ve ancak içinde bulunduğumuz yüz yıl içerisinde yapısı çözülebilen atomun yapısını o zaman bulmuş ve ortaya koymuştur.
Genel olarak atomun parçalanmasının bir yere kadar olacağını söylemiş ve var olan her şeyin bir yere kadar bölüneceğini sonsuza kadar bir şeyin bölünemeyeceğini şayet bölünürse bir varlık gösteremeyeceğini belirtmiştir. Bu şimdi bilimsel anlamda atomun parçalanmasının genel yapısıdır.
Felsefe ilk çağlarda bizim şimdi bilimden anladığımız şekilde düşünüştür ve hemen hemen bir farkı yoktur. Sadece felsefeyi her şeyin çıkış noktası olarak görmüşlerdir. Örneğin bugünün bağımsız bilim dallarlı olan fizik,matematik ve astronomi gibi bilim dalları felsefenin alt dalları gibi algılanmıştır.
Ve hatta Newton kendi görüşlerini kaleme alırken kitabının ismine “Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri” Demiştir.Yani büyük bilim adamı Newton bile felsefe ile fiziği birbirinden ayırmamıştır.
Felsefe ile bilimin bu ilişkisi 19. YY kadar gelmiş fakat bu yüzyılda ayrılmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap