Belarus’ta Yapılan Seçimlerde Şiddet Olayları Yaşandı

Seçim Gününde Çıkan Olaylar

Belarus’ta yapılan seçimlerde dün gece şiddetli olaylar yaşandı. Seçimlerin sonucunda halkın oylarına rağmen, mevcut lider Aleksandr Lukaşenko tekrar seçildi. Ancak bu sonuç, halkın tepkisine neden oldu ve ülke genelinde protesto gösterileri başladı.

Polislerin Göstericilere Müdahalesi

Gösteriler sırasında, polisler göstericilere müdahale etti. Göstericiler ise taş ve molotof kokteyli atarak polise saldırdı. Polisler de göstericilere biber gazı ve copla müdahale etti. Bu müdahale sonucunda, çok sayıda kişi yaralandı.

Polislerin Tutuklamaları

Polisler, göstericileri tutuklamaya devam etti. Göstericilerin, hükümet binalarına ve polis karakollarına saldırdığı iddia ediliyor. Tutuklanan kişilerin sayısı henüz net olarak açıklanmadı.

Uluslararası Toplumun Tepkisi

Uluslararası toplum, Belarus’ta yaşanan bu şiddet olaylarını kınadı. Avrupa Birliği yetkilileri, Belarus hükümetine olayları sonlandırmaları çağrısında bulundu.

Halkın Tepkisi

Belarus’ta halkın tepkisi, seçim sonuçlarına ve polisin müdahalelerine karşı devam ediyor. Göstericiler, hükümetin istifasını ve yeni seçimlerin yapılmasını talep ediyorlar.

Belarus’ta yaşanan bu olaylar, ülkenin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Hükümetin, halkın taleplerine cevap verip, şiddeti sonlandırması gerekiyor.

Yorum yapın