Başkan Soyer ikinci Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı’nda konuştu: “Günü kurtarmaya değil geleceği tasarlamaya hazırlanıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlıkları kapsamında Yüksek İstişare Heyeti İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in mesken sahipliğinde ikinci kere toplandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılarak takviye verdiği toplantıda konuşan Lider Soyer, “Bugün herkes günü kurtarmakla meşgul. Biz yalnızca geçmişi değil, güzel tasarlanmış bir geleceği gelecek nesillere bırakmak istiyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 15-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin Yüksek İstişare Heyeti ikinci kere bir ortaya geldi. Arkas Holding’in katkılarıyla Swissotel’de düzenlenen toplantıya Türkiye’nin önde gelen iktisatçıları, bilim insanları ile iş dünyası, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Başkan Tunç Soyer toplantının açılış konuşmasında aylardır sürece katkı koyan herkese teşekkür etti. Lider Soyer, “Çok heyecanlıyız. Bu seyahati başlatırken, heyecanımızın ne kadar paylaşılacağı konusunda kuşkuluyduk. Zira evvel o heyecanın paylaşılması gerekiyor. Lakin gördük ki emekçisiyle, çiftçisiyle, akademisyeniyle tüm iştirakçilerimiz en az bizim kadar heyecanlı, en az bizim kadar hassasiyet ve titizlikle bu sürece katıldı. Şimdiye kadar 9 toplantı yaptık, her toplantımız 6-7 saat sürdü; kimse toplantıyı terk etmedi. İnanılmaz bir iştirak oldu” biçiminde konuştu.

“Sadece geçmişi değil, güzel tasarlanmış bir geleceği bırakmak istiyoruz”
Başkan Soyer, “Yüzyıl evvel kongre divan lideri, ‘Milletimizin mazisinden değil, istikbalinden mesulüz’ diyor. Aslında bizim de niyetimiz bu oldu. Bugün herkes günü kurtarmakla meşgul fakat geleceğe dair, vizyon, öngörü maalesef ortaya konmuyor. Bu kongrenin en temel görevi, tıpkı yüzyıl evvel olduğu üzere bir geleceğe dair çalışılmış bir tasarım bırakmak olduğunu düşündük. Biz yalnızca geçmişi değil, âlâ tasarlanmış bir geleceği bırakmak istiyoruz. O nedenle yapılan çalışmanın ana amacı geleceğe dair bu topraklarda yaşayan insanların nasıl bir dünyayla karşılaşacaklarını, karşılaştıkları dünyayla nasıl tahliller üreteceklerini bugünden öngörmeye çalışmak. Bu esaslı medeniyetlerin yeşerdiği coğrafyadan dünyaya ilham verecek şeyler ortaya koymalıyız diye düşündük” diye konuştu.

“Yüksek İstişare Heyeti kongrenin dibacesini (önsöz) yazacak”
Yüksek İstişare Heyeti’nin değerine değinen Lider Soyer, “Yüksek İstişare Kurulu’nun bizim açımızdan çok temel işlevleri var. Birincisi İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin dibacesini yazmak. 21 başlık altında 189 karar var, 54 prensip var. Bütün bu kararların bir dibacesi olacak. O dibaceyi yazmayı bu şura üstlensin istedik. İkincisi, kongrenin gidişatıyla ilgili son dönemeçte yol göstermek. Sonuncusu ise bu kongrenin sonuçlarının takibini yapmak” dedi.

“Takipçisi olmaya kararlıyız”
Alınan kararların takipçisi olacaklarını yineleyen Lider Soyer, “Biz başından beri sürecin yeterli bir dokümantasyonunu yapıyoruz. Hem yazılı, hem görsel olarak kaydediyoruz. Bu işin takipçisi olmaya kararlıyız. Yüzlerce kurumun, bilim beşerinin bir ortaya geldiği, kaynaklarını aktardığı çok samimiyetle ortaya çıkan bu çalışmanın, kalıcı iz bırakması isteğindeyiz. Her sene alınan kararlarla ilgili ne yapıldı, yapılmadı, nasıl yapıldı, takipçisi olmaya kararlıyız” tabirlerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’ndan destek
Kurulun toplantısına Genç Sürdürülebilirlik Elçileri Eğitim Programı için İzmir’e gelen TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Toplantının birinci kısmında konuşmacıları dinleyen Hisarcıklıoğlu, “Her türlü dayanağımız birinci günden bu yana devam ediyor. İktisat Kongresi’nde odalarımız ana oyuncular ortasında. Sonuçlarını da merakla bekliyoruz. Herkese muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Toplantının birinci kısmında İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı İnanç Eken, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi sürecindeki uzman toplantıları ve ana kongre programı hakkında bilgilendirme yaptı. İkinci Yüksek İstişare Şurası toplantısının birinci kısmında konsey üyeleri, uzman toplantılarının sonuçları ve İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’yle ilgili görüşlerini lisana getirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın