Başkan Böcek ATB’nin konuğu oldu

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Kent Buluşmaları Toplantısı’na katılan Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “Antalya’ya hizmet için, köylüsüne, çiftçisine, turizmcisine herkese yardım etmek için geldik. Su indirimiyle başladık. Sıra ulaşımda” dedi. Antalya’da artan konut fiyatı ve kira artışlarına da dikkat çeken Lider Böcek, “Memurların, çalışanların diğer kentlerde yaşama isteği, Antalya’dan tayin isteme haberleri beni üzüyor” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) düzenlediği 2023 yılının birinci Kent Buluşmaları Toplantısı’nın konuğu oldu. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Lideri Ali Çandır, ATB Meclis Lideri Erdoğan Ekinci ve ATB üyelerinin katıldığı toplantıda hizmet ve projelerini anlatan Lider Muhittin Böcek, soruları yanıtladı. Lider Böcek, planlı, kurallı, kimlikli bir kent hedeflediklerini belirterek, geçtiğimiz haftalarda 80 projenin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Böcek, “Biz birlikte yaparız” anlayışıyla meslek odaları ve STK’ların görüşlerini alarak Antalya’yı ortak akılla yönetmeye çalıştıklarını lisana getirdi. Geçen yıl 13 milyon 400 bin turist ağırlayan Antalya’da turizme alt yapısıyla, tanıtımıyla her türlü dayanağı verdiklerini tabir eden Lider Muhittin Böcek, bu yıl başlayan konaklama vergisinden Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de hisse alması gerektiğini bir kere daha yineledi. 

YERELDEN KALKINMA PROJELERİ

Tarımın da başşehri olan Antalya’da yerelden kalkınmaya büyük değer verdiklerinin altını çizen Lider Böcek, Manavgat, Kaş, Kumluca, Gündoğmuş, Demre ve Döşemealtı’nda kapalı devre sulama sistemleri yaptıklarını belirtti.  Böcek, 51 ziraî sulama kooperatifinin güç sarfiyatının yüzde 80’ini güneş güç santrallerinden fiyatsız karşıladıklarını anlattı. Bugüne kadar 15 bin 150 çiftçiye dayanak olduklarını kaydeden Lider Böcek, şu bilgileri verdi: “Akıllı tarım uygulamalarına geçtik. Fidan, tohum takviyeleri, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, ipek böcekçilinin yaygınlaştırılması, biyolojik ve biyoteknik uğraş, kooperatiflere süt tankı takviyesi, hamur makinası takviyesi, üzüm sıkma makinesini takviyesi, ceviz kabuğu soyma makinesi dayanağı, nar suyu sıkma makinesi dayanağı, arı tohumu, kovan takviyesi ve hayvancılık dayanakları sağladık. Çiftçi eğitimleri, veterinerlik hizmetleri, mera ıslağı ve hindi projesi gerçekleştirdik.”

FOODFEST’İ 800 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Halk Süt ve Halk Et projelerini hayata geçirdiklerini aktaran Lider Muhittin Böcek,  çiftçi kayıt sistemiyle ilgili problemler yaşayan ziraat odalarına tam dayanak verdiklerini söyledi. 

Tarladan sofraya temasıyla Memleketler arası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenlediklerini belirten Lider Böcek, şenliği 800 bin üzerinde kişinin ziyaret ettiği bilgisini verdi. Lider Böcek, bütün hizmet ve projeleri vatandaşların katkıları ve kurumlarla işbirliği içinde yaptıklarını vurguladı. 

ATIK SU BEDELLERİ BAKANLIĞA VERİLECEK

Belek Arıtma Tesisi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliğiyle hayata geçirildiğini kaydeden Lider Böcek, proje inşasına karşılık Büyükşehir Belediyesi’nin 20 yıl boyunca bölgenin atık su bedelini Bakanlığa vereceğine dikkat çekti. Kemer Arıtma Tesisi’nin de Bakanlıkla işbirliği içinde yapılacağını lisana getiren Lider Muhittin Böcek, 27 yıl boyunca bölgenin atık su gelirinin Bakanlığa ödeneceğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından devlet eliyle yapıldığı söylenen 2. Etap Raylı Sistem Projesi’nin 379 milyon liralık yatırım fiyatının vazifeye gelmelerinin çabucak akabinde kendilerinden talep edildiğini tabir eden Lider Böcek, “Bu borcu ödedik. Yetmedi. 3. Etap raylı sistemi de en kısa müddette tamamladık” dedi. 

ALT YAPIYA 4 MİLYAR 136 MİLYONLUK YATIRIM

ASAT’ın Antalya’nın 1970’lı yıllardan kalma asbestli borularını değiştirdiğini belirten Lider Böcek, “İnsan sıhhati bizim için değerli. Her yerde yatırımlarımız devam ediyor. 4 milyar 136 milyon lira yatırım yaptık. Yetmedi ek meclis yaptık. Ekonomik krizin yarattığı artışlar nedeniyle ASAT’a 1 milyar 800 milyon lira ek bütçe yaptık. Hesabımızı kitabımızı düzgün yaptık borçları da ödedik ” diye konuştu.  

5 TON SU 5 LİRA

Suyu elektrikle kuyulardan çekilen Antalya’da güç fiyatlarındaki artışa karşın indirim yaptıklarını belirten Lider Böcek, şunları aktardı: “1 milyon 201 bin mesken abonesine 5 ton su 5 lira dedik. Esnafımız için 23 lira olan ton fiyatını 11 liraya düşürdük. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı tek tek belirledik. 398 olan besici abone sayısını 5 bin 911’e çıkardık. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşımıza 50 ton suyu 50 lira yaptık. Belediyeden yardım alan vatandaşlarımıza 10 tona kadar suyu fiyatsız veriyoruz. Engelli bireylerin yüzde 10 olan indirimini yüzde 40’a yükselttik.”

HERKESE DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Antalya’da herkese her şeye dokunmaya çalışıyoruz” diyen Lider Muhittin Böcek, şöyle devam etti: “Çünkü biz gelirken siyasi hesaplarda değildik. Antalya’ya hizmet etmek için geldik. Köylüsüne, çiftçisine, turizmcisine herkese yardım etmek için geldik. Su indirimiyle başladık. Sıra ulaşımda. Pandemi periyodunda büyük sorunlar geçirdik. Ulaşım esnafımızla daima irtibat halindeyiz. Otobüslerde kilometre başına 1.5 lira takviye veriyorduk. Pazartesi Meclisimizde kilometre başına 2.5 lira ödenmesine dair bir karar aldık. Bu doğrultuda her vakit taşıyan da mutlu olmalı taşınan da mutlu olmalı. Herkes gideceği yere vaktinde ulaşabilmeli.”

4 VE 5’İNCİ ETAP RAYLI SİSTEM

Raylı sistem sınırını genişletmek üzere bir çalışma içinde olduklarını belirten Lider Muhittin Böcek, “Sarısu’dan başlayacak 16 kilometrelik Konyaaltı-Varsak 4. Etap Raylı Sistem Projesi’nin bir kısmı yerin 30 metre altından geçecek. 23 kilometre olacak 5. Etap Raylı Sistem Projesi Konyaaltı-Kundu ortasında olacak. Bu iki sınırın projesinin ihalesini yaptık. Artık de yatırımla ilgili ihalesini yapacağız” dedi. 

ARTAN KONUT FİYATI VE KİRA ARTIŞI

Antalya’da artan konut fiyatı ve kira artışlarına da dikkat çeken Lider Böcek, “Şu anda Konyaaltı’nda 3 mahallede yabancılara konut satışı yasak. Şu anda memurların, çalışanların öbür kentlerde yaşama isteği, Antalya’dan tayin isteme haberleri beni üzüyor. Son vakitlerde yaşanan olaylar toplumsal dengeyi de önemli bir biçimde bozdu. Yabancıya konut satışı bu kadar kolay olmamalı” tabirlerini kullandı.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

ATB Lideri Ali Çandır, Lider Böcek’le işbirliği içinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:  “Zeytinpark’ın yeşil dokusunda kalması için verdiği dayanaktan ötürü, Zeytinpark’ta yaptıkları etkinliklerle Antalya’ya nefes oldukları için teşekkür ediyoruz. Muhittin Liderimizin büyük takviyesi ile Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Hasyurt Tarım Fuarı’nı harekete geçirdik. Liderimle birlikte birçok toplantılar yaparak tarım kurulu ve lokal idareleri ile birçok kıymetli eğitim ve proje çalışmaları yapıyoruz. Manavgat yangınında Büyükşehir Belediyesi inanılmaz bir efor sergiledi. Yangın periyodunda Manavgat’taki muhtaçlık sahibi çiftçilerimize hayvan yemleri ve birebir yardımları Büyükşehir Belediyemiz vasıtasıyla ulaştırdık. Salgın periyodunda birçok insanın işinden olduğu periyotta muhtaçlık sahibi vatandaşlara besin yardımını Büyükşehir Belediyemizle yaptık. 

Çiftçilerimizin ve üreticilerin desteklenmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi takımlarını her vakit alanda görüyoruz. Halk Süt ve Halk Et projeleriyle küçük üreticiden eserleri alarak tüketiciye ulaştırılmasına öncülük ediyorlar.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın