Basit parola kullanıp riske girmeyin

PayPal’a gerçekleştirilen taarruz sonrasında müşteri isimleri ve toplumsal güvenlik numaraları açığa çıktı

PayPal, kimlik bilgisi doldurma taarruzları yoluyla hesaplarına erişilen ve kimi ferdî dataları açığa çıkan binlerce kullanıcıya data ihlali bildirimleri gönderiyor. 

Kimlik bilgisi doldurma, bilgisayar korsanlarının çeşitli web sitelerindeki data sızıntılarından kaynaklanan kullanıcı ismi ve parola çiftlerini deneyerek bir hesaba erişmeye çalıştığı akınlardır. PayPal’dan gelen data ihlali raporuna nazaran, 34.942 kullanıcı olaydan etkilendi.

ESET Türkiye eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban yaşanan olay ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:”Etkilenen hesapların sahipleri şimdiye kadar bilgilendirilmiş olmalıydı. Üstelik ne yazık ki kolay bir akın sonucunda erişilmiş olabilecek ferdî data ölçüsü nedeniyle bu şahıslar alarmda olmalılar. Kimlik bilgisi doldurma saldırısı, bir tehdit aktörünün daha evvel yapılan bir taarruz sonucunda ortaya çıkmış olan kimlik bilgilerinin öbür bir hesapta da denenmesi ile gerçekleşen otomatik bir ataktır. Siber hatalılar için en kolay taarruz vektörlerinden biri olmaya devam ediyor, lakin kullanıcılar yalnızca birkaç adımda basitçe savuşturabilir ve hesaplarını koruyabilirler. Artık herkesin, internetteki tüm hesapları, bilhassa de finansla ilişkili olanlar için eşsiz, güçlü parolalar kullanması lazım. Hesaplara erişim çok faktörlü kimlik doğrulaması etkinleştirilerek de zorlaştırılmalıdır. Çok faktörlü doğrulama SMS ile yahut bir uygulama ile basitçe sağlanabilir. PayPal’in hala oturum açma sırasında varsayılan olarak çok faktörlü kimlik doğrulamasını zarurî tutmaması tasa verici. Şayet zarurî tutmuş olsalardı kimlik bilgisi doldurma hücumları başarısız olacaktı.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın