1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Başarı ile Aranızda Duran Küçük Engeller – Başarılı Olmanın Sırrı

Başarı ile Aranızda Duran Küçük Engeller – Başarılı Olmanın Sırrı

basari-onundeki-engeller
5

Başarı Önündeki Engeller

Günümüzde insanlar başarı konusunda oldukça yanlış izlenimlere kapılabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise sosyal medya aracılığı ile kısa zamanda yükselip herkesin hayali olan şeylere kolayca ulaşmalarıdır. Peki durum gerçekten böyle midir? Başarılı olmak bu kadar kolay mıdır? Basit bir sosyal medya hesabı açıp absürt içerikler üreterek ilgi odağı haline gelmek ve lüks bir hayat yaşamak mıdır? Öncelikle bunun cevabını kesinlikle hayırdır! Çünkü başarı diye tabir edilen kavram kısa zamanda edinilecek bir şey değildir. Hele bu kavramı tamamen şans faktörüne bağlamak büyük bir yanılgı içerisine düşülmesine sebep olmaktadır. Başarının özünde kısa zamanda edinilmesi veya kolay yoldan ulaşılması gibi şeyler bulunmaz. Tam aksine başarı kişinin karşısına çıkan engellere rağmen pes etmeden yoluna devam etmesidir. İşte gerçek başarı o engellerden sonra belirmektedir. Sizin için www.bilgeyazar.net olarak araştırdık ve başarı nedir, başarılı olmanın sırrı ve nasıl başarılı olunur gibi konuları bu içeriğimizde derledik. Ayrıca bu olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmanız için başarı ile aranızda duran engelleri de tek tek anlattık. Keyifli okumalar.

Başarı Nedir?

Kelime anlamı itibariyle başarı, başarmak eylemi ve üstesinden gelinen iş olarak tanımlanır. Daha açıklayıcı olursak başarı, kendinize koyduğunuz hedefleri gerçekleştirme de diyebiliriz. Mesela kariyerinizde hedeflediğiniz konuma ulaşma, başardığınız işler sonucu bilinirliğinizi artırma veya bir sene boyunca çalışıp hedeflenen üniversiteyi kazanma da denilebilir. Bu tanım itibari ile bakacak olursak bir gecede zengin olma, kısa zamanda köşeyi dönme ve çalışmadan kazanma gibi kavramların başarının doğası ile uyuşmadığını açıkça görebilirsiniz.

Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelik bir gün de başarılı olma gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Çünkü yapılan iş veya eylemler bir günde sonuç vermez. Şöyle düşünün, siz hiç üniversite sınavına girecek birisinin çalışmadan Odtü’yü kazandığını gördünüz mü? İşte olay bundan ibarettir. Başarı ile çalışmak değimi birbirini tamamlayan iki sözcüktür. Çalışmadan başarılı olmak hiçbir zaman mümkün olmamaktadır. Kendinize koyduğunuz hedefleri gerçekleştirmek ve başarılı olmak için çalışmanız bir zorunluluktur. Çalışma konusu anlaşıldığına göre şimdi gelelim bu işin sırlarına.

Başarılı Olmanın Sırrı

Her işte olduğu gibi başarı konusunda da uygulanabilecek yöntemler, kısa yollar ve metotlar mevcuttur. Ama bunların hepsinin de akıl ve mantık çerçevesinde gerçekleştiğini unutmamak gerekir. Akıllı çalışma diye bir şey duydunuz mu? Veya verimli çalışma? İşte bu iki kavram başarılı olma konusunda size oldukça fayda sağlayabilir. Çünkü ikisi de birçok kişinin ve uzmanların deneyip sonuç aldığı yöntemlerdir. Hadi bir örnek üzerinden ilerleyelim. Ortalama bir okuyucu bir saat içerisinde kaç sayfa kitap okuyabilir? Biz cevaplayalım; 50. Yani dakikada bir sayfa olarak düşünebilirsiniz. Peki biz size bazı insanların dakikada 4 hatta 5 sayfa kitap okuyabildiklerini söylesek ne düşünürdünüz? İşte bu kesim hızlı okuma yeteneğini edinen kişiler oluyor. Sizin de bildiğiniz gibi hızlı okuma, kişilere, metinleri normalden daha hızlı bir şekilde okumalarına olanak vermektedir. Hal böyle olunca hem akıllı çalışmış oluyorlar hem de verimli. Peki bunu üniversite sınavına girecek bir gencin yaptığını düşünün. Yani soruları normal insanlara göre daha hızlı okuyabildiğini. Sonuç olarak sınavı rakiplerine oranla 4 kat daha hızlı bitirecek ve çözdüğü soruları kontrol etmek için daha fazla zamana sahip olacaktır değil mi? Edinebileceğiniz yetenekler sadece bununla da kısıtlı değildir. Başarı yolunda sizi öne taşıyabilecek pek çok akıllı ve verimli çalışma yöntemi bulunmaktadır. Bunları araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Başarı ile Aranızda Duran Küçük Engeller

Şimdi gelelim kişilerin başarı ile aralarında duran küçük engellere. Öncelikle çok fazla düşünmek diyebiliriz. Düşünmek iyidir yalnız fazlası zarardır. Nitekim kişileri depresyona sürükleyebileceği gibi atalet oluşumuna da neden olabilir. Bu yüzden fazla düşünmeyi bırakıp sizi başarıya götürecek olan şeyleri hemen eyleme dökmeniz gerekmektedir. Burada ufak bir de tüyo verelim; çok fazla düşündüğünüzü fark ederseniz onları engellemek için derin derin nefes alın. Bu sayede zihninizi boşaltıp işe koyulmak için temiz bir zihin edinebilirsiniz. Bir diğeri ise hareke geçme konusundaki sıkıntı. Yine çok düşünmenin zararlarından birisidir. Bazen hayatımızı değiştirebilecek radikal kararlar alırız, ama bunları eyleme dönüştürmek için kendimizde bir türlü enerji bulamayız. Bu sorunla baş etmek için de işlerinize her zaman ufaktan başlayıp ivme kazandıktan sonra temponuzu artırabilirsiniz. Bu sayede ilk günden gözünüz korkmamış olur. Son olarak geçmişte yaşadığınız başarısızlıkların sizi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin. Evet zaman zaman her insan başarısız olur. Bu gayet normaldir. Ama önemli olan bunları bir kenara itip yola devam etmektir. Bu sayede bu başarısızlıklardan ders alıp aynı hataları tekrarlamamaya ve yeni başarılara uzanmaya başlayabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size söyleyelim. Elinize bir kâğıt kalem alın ve neyi başarmak istediğinizi yazın. Daha sonra onu nasıl başaracağınızı adım adım bütün ayrıntıları ile yazın. Bunun en çok kullanılan ve en başarılı olan yöntem olduğunu belirtmek isteriz. Eh, hadi o zaman hemen işekoyulun!

Bir önceki yazımız olan Bu Dört Yetenek Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirecek! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap