Bak Kadıköy Arama Kurtarma Çalışmaları İçin Yola Çıktı

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Grubu (BAK Kadıköy) Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yola çıktı. 

Kadıköy Belediyesi’nin afetlerle çabada eğitimli ve uzman takımı BAK Kadıköy, AFAD’ın davetiyle Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve etraf vilayetlerden de hissedilen zelzele bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yola çıktı. Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı sabahın erken saatlerinde grupla buluştu ve hazırlık çalışmalarını yerinde inceledi. Akabinde Afet Uyum Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun idaresinde ilçe belediye liderleriyle birlikte sarsıntı çalışmalarıyla ilgili toplantıya katılan Odabaşı “Dileğimiz bir an evvel bölgedeki yaraları süratlice sarmak. Hepimize geçmiş olsun.” dedi. 

“Orta Düzey Arama Kurtarma” akreditasyonunun sahibi olarak AFAD uyumunda afetlere müdahale edebilecek yetkiye sahip BAK Kadıköy’ün 30 kişilik uzman takımı, arama köpeği Lena’yla yola çıktı. Lena Köpekli Arama Timleri yeterlilik imtihanını muvaffakiyetle geçerek, süratli organize olup, BAK Kadıköy’ün acil müdahale etme donanımına sahip eğitimli grubunun arama çalışmalarında misyon alabilecek sertifikanın sahibi.     

GEZİCİ AŞEVİ AFET BÖLGESİNDE SICAK YEMEK DAĞITACAK

Kadıköy Belediyesi’nin, ilçeyi mümkün afetlere hazırlamak için yaptığı çalışmalar kapsamında bünyesine kattığı 2 adet Gezici Aşevi tırı da afet bölgesinde sıcak yemek dağıtmak için yola çıktı. Her bir aşevi tek seferde 3 bin kişilik yemek dağıtma kapasitesine sahip.

YARDIM İÇİN KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Öte yandan Kadıköy Belediyesi’nin Hasanpaşa’da bulunan ana binası ve bahçesinde vatandaşlardan gelecek yardımların toplanması için kriz masası oluşturuldu. Öncelikli olarak ısıtıcı, battaniye, nevresim grubu, yastık, hijyen seti, yastık, besin kolisi, bayan pedi, pak kıyafet, pak bebek kıyafeti, bebek maması üzere muhtaçlıklar toplanacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın