1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Altın Yatırımı Yapmak İçin 11 Önemli Neden!

Altın Yatırımı Yapmak İçin 11 Önemli Neden!

Altın Yatırımı Yapmak için Önemli Nedenler
9

Altın yatırımı güvenilir, küresel ve uzun vadede genellikle kazandıran bir yatırım yöntemi olması nedeniyle fazlaca tercih edilmektedir. Altın yatırımı yapmak için önemli nedenler arasında, özellikle Türkiye’de en fazla ilgi gören yatırım aracı altına yatırım yapmanın avantajları hakkında bilgiler verdik.

Altın Yatırımı Yapmak için Önemli Nedenler

Küresel Bir Yatırım Aracıdır
Altının dünyanın tüm ülkelerinde geçerli yanının olması yani küresel bir değere sahip olması, uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için önemli bir avantajdır. Özellikle siyasi, ekonomik ve askeri anlamda dünyanın her yerinde sıklıkla karışıklıkların yaşanması, altını bu özelliği ile daha fazla öne çıkarmaktadır.

Bağımsızdır
Finans kuruluşları ve bankalardan bağımsız olarak yatırım yapılmasına imkân tanıması, altına yaptırım yapmak için önemli nedenler arasında yer almaktadır. Ayrı bir borsaya sahip olmasıyla finans kuruluşlarının anlık dalgalarından etkilenmeyen altın, istikrarlı bir şekilde gelir getirecek yatırım araçlarından biridir.

Fiziki Değerinin Olması
Hisse senetleri, bonolar ve diğer yatırım araçlarında olduğu gibi güven ve kâğıda dayalı bir değer yerine gerçek fiziki değerinin olması, altın yatırımının avantajları arasında yer almaktadır. Fiziki değeri sebebiyle daha tercih edilebilir yatırımlar arasında olan altın, dünyanın her yerinde ilgi görmeye devam edecektir.

Diğer Değerli Metallere Nazaran İşlem Hacmi Fazladır
Nakit karşılık olarak altından değerli ya da daha az değere sahip olan diğer değerli metallere göre, yatırımlar arasındaki işlem hacmi daha büyüktür. Bu nedenle altın borsası, bu yatırım araçlarına göre daha hareketli olmaktadır.

KDV’den Muaf Bir Yatırım Aracıdır
KDV yani katma değer vergisinden muaf tutulması, yine altının avantajları arasında yer almaktadır. KDV’li değerli taş yatırımlarına göre, bu anlamda ekstra bir avantaj sahibidir.

Değiş Tokuşa Müsaittir
Ekonomik krizler, iç savaş veya çok farklı nedenlerle yaşanabilecek nakit yasakları veya sıkıntılarında, altın değiş tokuş için en müsait olan yatırım aracıdır. Özellikle belirsizliğin olduğu dönemlerde değeri yüksek şeyler alırken, bunun altın ile yapılabilmesi çok kolay olacaktır.

Riski Azdır
Yatırımcının yapacağı altın yatırımını güvenli koşullarda saklaması yani çalınma ve kaybolma riskine karşı önlem alması halinde, yatırım olarak en risksiz araçlar arasında yer alır.

Tüm Para Birimlerine Dönüştürülebilir
Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, kolay bir şekilde istediğiniz para birimine dönüştürerek karşılığını nakit olarak alabilirsiniz. Bu da, altının küresel değerini ortaya koymaktadır.

Enflasyona Karşı Dirençlidir
Enflasyon ve tüm ekonomik dalgalanmalara göre dirençli bir yatırım aracı olması, altın yatırımının faydaları arasındadır. Dünyada yaşanan soğuk ve sıcak savaş zeminleri dikkate alındığında, her an ekonomik krizlerin yaşanması mümkündür. Bu nedenle altın yatırımı, enflasyon karşısında alınabilecek en iyi bireysel önlemler arasındadır.

Bankalarda Değerlendirilebilir
Altının kendi değeri üzerinden kazanç sağladığı gibi, bankaların mevduatlı hesapları üzerinden de ekstra gelir elde edilmesi mümkün olmaktadır. Yani bir yandan bankaya yatırım yaparak kazanabilir, diğer yandan ise altının kendi değeri üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz.

Değerini Genellikle Korur
Değerini uzun vadede koruyan bir yatırım aracı olması da, altın yatırımı yapmak için önemli nedenler arasında yer alır. Getirisi bazı yatırım araçlarına göre biraz daha az olsa da, uzun süreli yatırımlar için sağlam getiriye sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Evlilikten Korkmasının 10 Nedeni! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap