1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Aktif Zamanlar İle Hayatınıza Değer Katın! – Zaman Yönetimi

Aktif Zamanlar İle Hayatınıza Değer Katın! – Zaman Yönetimi

Aktif Zamanlar İle Hayatınıza Değer Katın! - Zaman Yönetimi
4

Zaman Yönetimi ve Planlama

Gündelik hayatın koşuşturmacasından kendimize vakit ayırmak, yeni bir hobi edinmek veya yeni bir maceraya atılmak oldukça zor olmaktadır. Bunun en büyün sebebi ise zamanı verimli bir şekilde kullanamamaktan kaynaklanmaktadır. Hatta birçok kişi 24 saatin kendisine yetmediğini ve keşke daha fazla vakte sahip olabileceğini dilemektedir. Aslına bakarsanız bu mümkündür. Tabi bir gün içerisinde bulunan 24 saati artırmaktan bahsetmiyoruz, anlatmaya çalıştığımız her insanın sahip olduğu bu kısıtlı zamanı en verimli şekilde geçirerek istediğimiz her şeye ulaşabileceğimizdir. Mesela zamanını iyi bir şekilde yöneten insanların genellikle alanlarında uzman, sosyal bir yaşantıya sahip ve bir sürü beceriye sahip olduğunu görürsünüz. Aynı anda yazılım konusunda uzmanlaşmak ve bir enstrümanı çok iyi bir şekilde çalmak zaman yönetimi ile mümkün olmaktadır. Hatta bunların yanında bir de tiyatro gösterilerinde kendinize bir rol bulabilirsiniz. İlgileniyorsanız ve siz de vaktinizi bu derece verimli olarak kullanmak istiyorsanız o zaman sizin için hazırladığımız ve zaman yönetimi teknikleri nelerdir konusunu işlediğimiz bu içeriğimize göz atmalısınız. Şimdiden keyifli okumalar.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi kısaca belirli olaylar veya aktiviteler için harcanılan zamanı bilinçli olarak gözlem altında tutmak, kaydetmek ve verimliliği artırmak için yapılan değerlendirme çalışmaları olarak adlandırılabilir. Başka bir deyişle en kıymetli sermayemiz olan zamanımızı en verimli şekilde kullanarak hayat kalitemizi artırmak ve istenilen hedeflere ulaşmak da denilebilir. Tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi zaman yönetimi de herkes tarafından bilinir. Ama uygulamaya koyma konusunda aynı bilince sahip değillerdir. Tam da bu yüzde çok zor olduğu ve bu başarabilen insanların hasta olduğu yönünde saçma inanışlar vardır. Hatta bazı mitlere göre zaman yönetimi kişilerin sadece doğuştan sahip olabileceği bir yetenek olmaktadır. Akıl ve mantık çerçevesinde düşünen herkes bunun doğru olmadığını bilmektedir. Çünkü insanlar kendi konfor alanlarını terk etmek yerine bu tür yöntemlerin birer saçmalık olduklarını düşünmektedirler. Bu sayede kendilerini kandırarak vicdanlarını bir nebze olsun rahat ettirmektedirler. Eğer buraya kadar okuduysanız ve hala zaman yönetimi konusunda ilgiliyseniz aşağıda zaman yönetimi nasıl yapılır konusunu anlatacağız. O zaman okumaya devam.

Zaman Yönetimi Teknikleri

Teknikten daha çok zaman yönetimi bir yaşam biçimidir. Öyle ki zamanını yönetebilen kişiler eylemlerini aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayırırlar. Mesela televizyon izlemeyi bir pasif zaman yani kendilerine hiçbir şey katmayan bir eylem olarak değerlendirirler. Diğer yandan kitap okumayı veya yeni bir dil öğrenmeyi ise aktif zaman yani kendilerine bir şeyler katacak ve gelişimlerine yardımcı olacak bir aksiyon olarak düşünürler. Bu sayede gündelik yaşamdaki bütün eylemlerini kolayca sınıflandırırlar. Daha sonra ise bunları öncelik sırasına göre dizerler ve gün içerisinde yapmaları gereken en önemli işlerde önemsiz olanlara doğru yapmaya başlarlar (Matrix yöntemi). En son da ise bu tür planları en verimli şekilde eyleme dökmek için 25 dakikalık periyotlarla kendilerine bir çalışma aralığı oluştururlar (pomodoro tekniği). Buradaki amaç ise günlük geçirilen vaktin yarısından fazlasının aktif zaman olmasını sağlamaktır. Mesela 8 saat uyku 8 saatte iş için ayırdıktan sonra kalan 8 saatin yarısından fazlasını aktif zaman olarak geçirmeyi kendilerine hedef olarak belirlerler. Bu sayede diğer insanlar gibi televizyon karşısında kendilerine hiçbir şey katmayacak programları izlemek yerine bu 8 saati kendilerini geliştirmek için kullanırlar. Haliyle bu tür daha çabuk iş bulmakta, daha kolay terfi almakta ve daha fazla kazanmaktadır. Sonuç itibariyle zamanını yöneten kişi kendini de yönetebilmektedir. Amacı olmayan ve sürekli kaygı duyacağı bir hayat geçirmek yerine yarınlara umutla bakabilmektedir. Unutmayın başarı ile başarısızlık arasında çok ufak farklar vardır. Zaman yönetimi de sizi başarıya götürecek yegâne şeylerden birisidir. Tabi bunları uygulamaya koyarsanız faydasını göreceksiniz. Diğer türlü sadece herkesin bildiği bir teknik olmaktan öteye gitmeyecektir. O zaman hemen elinize bir kâğıt kalem alın ve eylemlerinizi aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayırın. Daha sonra kendinize aktif zamanlarınızın pasiflerinizi geçeceğine dair bir hedef koyun. Böylece daha verimli bir hayat yaşayabilirsiniz. Şimdiden hepinize başarılar.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışı Tatillerinde Konaklama - Maliyetleri Düşürme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap