İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Aile İçerisinde Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

Aile İçerisinde Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

Aile İçerisinde Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı
5

Aile İçerisinde Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı

Bir çocuk ilk eğitimini evde anne-babasından ve çevresindeki aile dostlarından alır. İlk kelimelerini, ilk yürüme egzersizlerini, ilk yemek yeme deneyimlerini hep evinde aile ortamının sağladığı o güven ortamında almaktadır. Çocuğun ilklerinin yaşandığı bu güven ortamı, kişiliğinin gelişmesi için de son derece önemlidir. Uzmanlar çocukluğun bu ilk yıllarında sabır ve güler yüzün oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadırlar.

Güler yüzlü bir aile ortamında sabırlı anne babayla büyüyen bir çocuğun okul hayatında da başarılı olduğu gözlenmektedir.

Sorunları dinlenen, çözüme ulaştırılan, fikirlerine saygı duyulan bir çocuğun özgüveni de yüksek olur bu da çocuğun eğitim hayatına çok olumlu olarak yansır. Eğitim aşamalarının zincirini iyi tamamlamış, özgüveni yüksek bir bireyin ilerdeki iş hayatı ve özel yaşamında da başarılı olması muhtemeldir. Ailesinde aldığı ilk eğitimi, okulda aldığı nitelikli eğitimle destekleyen bireyler, yaşı büyüdükçe aldığı mantıklı kararlarla hayatına yön verecek ve kendi ayaklarının üzerinde duracaktır. Bu nedenle çocuk eğitiminde yaratılacak özgüven, sabır ve güler yüzlü bir ortam kritik önemde olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tiyatro Tarihine İz Bırakan Eserler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap